Spolupráca s Ústavom pamäti národa pokračuje

659
[et_pb_section fb_built=“1″ _builder_version=“3.23.3″ custom_padding=“1px|||||“][et_pb_row _builder_version=“3.23.3″ custom_padding=“0px|||||“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“3.23.3″][et_pb_text _builder_version=“3.23.3″]

Doterajšiu vzájomnú spoluprácu Bratislavského samosprávneho kraja a Ústavu pamäti národa dnes oficiálne spečatili podpisom Memoranda ich zástupcovia župan Juraj Droba a predseda Správnej rady Ján Pálffy. Cieľom je presadzovanie spoločných záujmov v otázkach pripomínania si historických výročí obdobia neslobody a spolupráci na vzdelávacích, osvetových, kultúrnych podujatiach a projektoch.

„Je dôležité uchovávanie historických medzníkov pre ďalšie generácie. Preto s Ústavom pamäti národa intenzívne spolupracujeme. Aktuálne pracujeme na prípravách 30. výročia pádu železnej opony,“ priblížil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.
Bratislavská župa je už roky partnerom Festivalu Slobody, ktorý organizuje Ústav pamäti národa, kedy počas výročia novembrovej Nežnej revolúcie spoločne symbolicky uzavrú hranice na Cyklomoste slobody, ktorý práve vedie ponad bývalú železnú oponu. Spoločne odhalili pamätník pri Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi obetiam železnej opony, ktorý pripomína 42 mien obetí a symbolizuje komunistické Československo, ktoré oddeľovala od slobodného sveta rieka Morava. Ďalej usporiadali spomienkové podujatie a zároveň odhalili pamätník obeti zločinu proti ľudskosti Hartmuta Tautza. Ústav pamäti národa spolu s Bratislavským samosprávnym krajom každoročne odovzdávajú dekréty veteránom protikomunistického odboja.

„Ústav pamäti národa oceňuje dlhodobú spoluprácu s Bratislavským samosprávnym krajom pri organizovaní osvetových a vzdelávacích aktivít o období neslobody, ako aj pri zachovávaní pamiatky obetí totalitných režimov. Teší ma, že našu spoluprácu podpisom Memoranda symbolicky formalizujeme v roku 30. výročia pádu komunistického režimu,“ uviedol predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ján Pálffy.

Bratislavský samosprávny kraj a Ústav pamäti národa v Memorande o partnerstve a spolupráci medzi Bratislavským samosprávnym krajom a Ústavom pamäti národa deklarujú spoločnú vôľu k vzájomnej spolupráci vo všetkých oblastiach spoločného záujmu, vzájomnému informovaniu sa, či výmene pozitívnych skúseností. Bratislavský samosprávny kraj vyjadruje vôľu v rámci svojich možností a kompetencií poskytnúť súčinnosť Ústavu pamäti národa pri napĺňaní cieľov činnosti ústavu, najmä pri šírení myšlienok slobody a demokracie prostredníctvom vzdelávacích, osvetových a kultúrnych podujatí. Zároveň spolupracovať s Ústavom pamäti národa pri zvyšovaní povedomia obyvateľstva kraja o praktikách totalitných režimov, ako i pri preukazovaní náležitej úcty a pamiatky obetiam totalitných režimov.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]