Spoznajte prírodu v okolí Bratislavy s aplikáciou Lesmír

683

V okolí Bratislavy sa nachádza množstvo zaujímavých prírodných lokalít – spoznajte ich vďaka mobilnej aplikácii Lesmír! Lesmír funguje ako digitálny sprievodca, vďaka ktorému objavíte v prírode miesta, ktoré by ste si sami nevšimli.

Sprievodca prírodou vo vašom mobile

V aplikácii Lesmír nájdete náučné chodníky s rôznymi témami – chodník o vtáctve Malých Karpát, Devínskej Kobyle, medveďoch, kamzíkoch či lesnom ekosystéme. Každý chodník vedie po konkrétnej trase v prírode a pozostáva z niekoľkých zastávok rozmiestnených po celej jeho dĺžke. Na každej zastávke vás čaká krátke video, v ktorom vám odborník vysvetlí, čo si na danom mieste môžete všimnúť. Súčasťou videí sú kreslené animácie, historické fotky, snímky krajiny a ďalší obsah, ktorý vám jednoduchou formou vysvetlí zaujímavosti o fungovaní našej prírody.

Objavujte bratislavskú prírodu

Chodníky v aplikácii Lesmír sa líšia náročnosťou, dĺžkou, stúpaním a najmä lokalitou. Aktuálne nájdete v aplikácii dva chodníky z okolia Bratislavy a sedem chodníkov, ktoré vedú rôznymi trasami v Tatrách.

Bratislavský ostrov slnka

Devínska Kobyla je jedna z najhodnotnejších prírodných lokalít na Slovensku. Po tisíce rokov sa na nej pásli stáda veľkých divých bylinožravcov ako bizóny, nosorožce či byvoly, ktoré neskôr nahradili domáce zvieratá. Práve vďaka pastve zvierat a špecifickým podmienkam sa tu zachováva unikátne spoločenstvo rastlín a živočíchov. Na trase z Hradu Devín na Sandberg vám Lesmír priblíži fascinujúce príbehy a prepojenia zo sveta rastlín a hmyzu. Chodníkom Ostrov slnka v mori času vás bude sprevádzať Pavol Littera z organizácie BROZ, ktorý sa podieľa na záchrane tohto územia.

Vydajte sa za vtáčím spevom

Na trase zo Železnej studničky na Drieňovské lúky vám Lesmír predstaví vyše 20 druhov vtákov, ktoré žijú v okolí nášho hlavného mesta. Dozviete sa, kto je “policajt v lese”, koho spev znie ako skapíňajúci motor a ktorý vtáčik dokáže napodobniť zvuk motorovej píly či zvonenia telefónu. Chodníkom Za vtáčím spevom vás bude prostredníctvom aplikácie sprevádzať skúsený ornitológ Ján Dobšovič, ktorý sa poznávaniu vtáctva venuje celý život.

Ako používať aplikáciu Lesmír

Stačí si Lesmír nainštalovať do mobilu a pred cestou si stiahnuť náučný chodník do aplikácie, ideálne ešte doma na Wi-Fi, kvôli veľkosti dát. Po ceste turistickým chodníkom aplikácia sníma vašu polohu a zvukovou notifikáciou vás upozorní na zaujímavé miesta, ktoré by ste si mali všimnúť. Následne vám zobrazí krátke video s odborníkom na danú tému. Aplikáciu Lesmír nájdete na Google Play aj App Store. Jej stiahnutie a používanie je bezplatné.

Zdroj: lesmir.sk