Štát objednal 30 miliónov rúšok a prídu aj rýchlotesty

2722

Správa štátnych hmotných rezerv podpísala zmluvy na dodanie 30 miliónov chirurgických rúšok a ďalších ochranných pomôcok v súvislosti so šírením nákazy nového koronavírusu, ktoré by mali byt naskladnené do týždňa a pol. Toto množstvo by malo byť dostatočné pre všetkých občanov Slovenskej republiky. Chirurgické masky by sa mohli dostať k občanom pomocou okresných úradov, do ktorých by boli distribuované.

Naskladnené by mali byť respirátory s filtrom FFP2 a FFP3. Plánujú sa nakúpiť aj prístroje na pľúcnu ventiláciu, sady na diagnostiku ochorenia COVID-19, vyplýva to z materiálu, ktorý vláda schválila v nedeľu na mimoriadnom rokovaní. Vláda chce nakúpiť aj jednorazové ochranné obleky, návleky na obuv, ochranné okuliare, vrece na biologický odpad a jednorazové plášte.

SŠHR rokovala s dodávateľmi aj o zabezpečení niekoľko stotisíc rýchlotestov. Niekoľko stotisíc rýchlotestov má byť určených nielen pre verejnosť, ale aj pre zložky, ako sú hasiči, policajti či železničiari. Dodané by mali byť testy odskúšané priamo vo Wu-chane, kde nákaza vypukla. Hoci rýchlotesty majú len informatívnu úlohu, podľa Kičuru môžu mať zmysel, napríklad ak sa človek v domácom prostredí otestuje na začiatku a na konci karantény.

Zdroj: TASR