Stále je možné prihlásiť sa do grantovej výzvy Funkčnejšie verejné priestory

692

Ešte stále je možné prihlásiť sa do grantovej výzvy Funkčnejšie verejné priestory, vďaka ktorej môžu Bratislavčania a Bratislavčanky získať podporu od mesta pre svoj projekt až do výšky 10 000 eur.

„Ak máte projekt už vymyslený, neváhajte sa do výzvy prihlásiť alebo využite možnosť skonzultovať ho s našimi expertami a expertkami, tí zároveň ponúkajú príklady, s akými projektami sa môžete do výzvy prihlasovať.“ informuje Metropolitný inštitút Bratislavy na sociálnej sieti.

Vodné prvky – fontány, vodná hmla, pitné fontány, herné prvky, jazierka

Osviežte sa! V menšej mierke môžete zrealizovať malú vodnú plochu v kovovej nádobe. Ide o jednoducho realizovateľný, ľahko odstrániteľný krok, ktorý viete zrealizovať aj na pozemku len s dočasným povolením k používaniu. Skapal vo vašom okolí v lete pes? Vymyslite interaktívnu hru pre deti aj dospelých. Môže ísť o pitnú fontánku, z ktorej prebytočná voda bude odvedená do herných prvkov v svahu. Alebo osaďte hmlovú fontánu, ide o rýchle a ľahko demontovateľné riešenie. Schladíte seba, svoje okolie a spravíte radosť tým najmenším. Herné prvky a ihriská, senzorické záhrady, doplnky na športoviská

Zobuďte to dieťa vo vás a hrajte sa. Chýba vo vašom okolí priestor pre konkrétnu vekovú kategóriu? Doplňte ho! Môže ísť o cvičisko, senzorické záhrady, stolnotenisové stoly, revitalizáciu ihriska, realizáciu skateboardových prvkov. Myslite však aj na ostatných, skombinujte vhodné riešenia pre viac záujmových skupín. Petangové ihrisko bude fungovať bezproblémovo pri detských preliezkach, pri kombinácii so skatepark prvkami už treba myslieť aj na priestorové oddelenie. Nestavajme ale ploty, saďme záhony, využívajme existujúce priestorové danosti, upravme terén.

Tieniace prvky

Letné horúčavy vyháňajú obyvateľov z mesta. Poobzerajte sa po svojom susedstve, kde by ste mohli vytvoriť tienistý kútik pre letné posedenia. Máte na sídlisku nezaujímavý prechod medzi dvoma budovami? Dohodnite sa so susedmi na umiestnení textilného tienenia. Priestor bude nielen krajší, ale v horúcich dňoch aj chladnejší. Ak máte v okolí veľ kú plochu bez možnosti kotvenia tienenia do existujúcich konštrukcií, s pomocou odborníka navrhnite samonosnú konštrukciu – pavilón alebo pergolu. Môžete ju zazeleniť, napnúť na ňu plachtu, pásy látky, použiť prútie, lano, bambusové tyče. Predstavivosti sa medze nekladú. Pri komplexnejších projektoch ale majte na mysli termín ukončenia realizácie projektu.

Viac príkladov dobrej praxe si môžete pozrieť TU.  

Výzva je otvorená do 30. apríla 2021. Grantovú výzvu sme pripravili v spolupráci s Nadácia mesta Bratislavy. Výzva je súčasťou grantového programu KOMUNITY. Do výzvy sa môžu zapojiť fyzické osoby či mimovládne neziskové organizácie.

Fotografie sú ilustračné, MIB na nich poukazuje na príklady dobrej praxe ako inšpirácia pre vaše projekty.

Viac o výzve si môžete prečítať TU.  

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy www.mib.sk