Staré Mesto pokračuje v obnove Konventnej, práce majú trvať do júna

566

Bratislavské Staré Mesto pokračuje od pondelka v rekonštrukcii Konventnej ulice. Vodičov vyzýva, aby v danej oblasti počas prác neparkovali. Mestská časť o tom informuje na svojom webe. Ukončenie prác sa predpokladá v prvej polovici júna. Komplexná rekonštrukcia sa začala vlani v máji.

„Prebehne, respektíve prebehlo aj niekoľko nevyhnutných výrubov, konkrétne kríkov, vtáčích zobov a ruže šípovej. Súčasťou rekonštrukcie bude riadna náhradná výsadba,“ približuje samospráva. Rekonštrukcia je realizovaná v súlade s manuálom, ktorý je výsledkom odbornej diskusie i participácie.

Konventná ulica dostala meno podľa evanjelického konventu. Kedysi sa tam rozkladali záhrady, v 17. storočí tam vybudovali evanjelický cintorín, ktorý fungoval až do 18. storočia. Niekoľko náhrobkov, ktoré sa zachovali, sú zamurované v múre pri veľkom kostole. Pohrebisko nahradila zástavba, ulica sa zapĺňala 20 rokov neoklasicistickými a renesančnými budovami.

Na Konventnej 13 a 15 stoja stará a nová budova evanjelického lýcea, obe sa stali v roku 1961 národnými kultúrnymi pamiatkami. Študovali tu mnohé osobnosti, napríklad Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban, Michal M. Hodža či Milan Rastislav Štefánik.

Zdroj: TASR; Foto: Staré Mesto-srdce Bratislavy