Na ceste. Skupina Para nahrala titulnú pieseň k filmu Villa Lucia

1399
Para Na ceste

Priateľstvo, vzťahy, súdržnosť, domov a rodina, to všetko sú základné ingrediencie novej skladby skupiny Para, ktorá je zároveň titulnou piesňou k celovečernému filmu Villa Lucia. Novinka sa volá Na ceste a kapela ju naživo predstaví aj na rovnomennom jarnom klubovom turné.

„Villa Lucia je prienik žánrového filmu – zlodejskej komédie a generačnej výpovede. A to je práve to, čo ma ťahalo späť k Pare. Niektoré postavy vo filme sú voľne inšpirované mojimi spolužiakmi, kamarátmi a ich/našimi láskami. A k tejto forme spomienky na (bratislavskú) mladosť a prvé city neodmysliteľne patrí skupina Para,“ teší sa zo spolupráce režisér filmu Michal Kollár.

Vznik filmu Villa Lucia podporil aj Bratislavský samosprávny kraj.

PARA: Na ceste

Medzi skupinou Para a režisérom filmu Villa Lucia, Michalom Kollárom, je dlhoročná priateľská väzba. Okrem toho, že Michal natočil Pare jej úplne prvý videoklip, chodil s Matúšom Vallom aj na rovnakú strednú školu. „Dlhšiu dobu sa mi ozýval môj kamarát z detstva Michal Kollár, ktorý mi povedal, že robí bratislavskú komédiu s prvkami nostalgie a veľmi by sa mu do nej hodila nejaká naša skladba. Tak som mu poslal pieseň Na ceste, na ktorej sme práve pracovali, a on sa do nej okamžite zamiloval,“ prezradil Matúš Vallo.

Na novej skladbe, podobne ako pri úspešnom songu To okolo nás, skupina opäť spolupracovala s Janou Kirschner a zakladajúcim členom Pary Matejov Starkovom. Ten do skladby v štúdiu Birdland Studios nahral aj svoj gitarový part. O text sa postaral Matúš Vallo spoločne s Janou Kirschner.

„Toto som ja, toto je môj vnútorný svet odrážajúci sa v textoch, ktoré napíšem. On sa nemení z roka na rok a niekedy sa nemení ani z albumu na album. Na hlavnej diaľnici našimi životmi sú totiž ľudia, ktorých mám veľmi rád. Sú tam dlhé roky a sú tam dodnes. Sú to rodina a priatelia. A ja som šťastný, že nech som kdekoľvek, sa ku nim môžem vždy vrátiť. A to je hlavná téma piesne Na ceste,“ prezradil basgitarista skupiny a spoluautor hudby a textu Matúš Vallo.

„Ku mne sa táto pieseň veľmi hodí. Ja som totiž v kuse niekde na ceste a to nielen so skupinou Para, keď ideme na koncert či do štúdia, ale aj v rámci môjho zamestnania. Najmä v minulosti som chodieval na otočku až do Holandska pre sadenice kvetín, ktoré som následne rozvážal a aj stále rozvážam po Slovensku a Čechách. Na ceste trávim väčšinu svojho života,“ teší sa z novej piesne Lasky.

Videoklip k novinke sa nakrúcal v Bratislave. Jeho režisérom je Michal Kollár, ktorý do klipu okrem Laskyho obsadil aj jednu z postáv filmu Villa Lucia, obľúbeného českého herca Zdeňka Godlu.

„Zdeňka som osobne nepoznal. Stretol som sa s ním prvýkrát až na pľaci a aj to len na niekoľko minút. Je to však veľký sympaťák. Ja som točil od rána do večera a celý deň bola extrémna zima. Slnko síce svietilo, ale teplomer ukazoval pod nulu. Vychytali sme ten najchladnejší deň v mesiaci. Ale aj napriek neskutočnej zime, ktorá mi občas bránila sa plne herecky presadiť, to bolo veľmi príjemne nakrúcanie,“ zaspomínal si s úsmevom Lasky.

„Chceli sme nenútené prepojenie videoklipu a filmu. Tak vzniklo intro so Zdeňkom Godlom, ktorý v postave predáva Laskymu hlavnú rekvizitu klipu: taxík, ktorý patrí jeho postave vo filme. Klip ako taký je návrat k jednoduchým a jasným konceptom MTV videí, kde sa pesnička/video organicky prelína s dejom filmu, ku ktorému sa spája a naopak: klip by mohol byť zároveň scéna z filmu,“ doplnil režisér Michal Kollár.

Film Villa Lucia, ktorého titulnú pieseň zložila skupina Para, je komédia s prvkami kriminálky o trojici kamarátov, ktorých ešte aj po tridsiatke stále spája spomienka na spolužiačku zo strednej školy. Okrem spomínaného Zdeňka Godlu sa diváci môžu tešiť na herecké výkony Hany Vágnerovej, Michala Kubovčíka, Juraja Hrčku, Martina Meľa a Vlada Černého. Do slovenských kín vstúpi film 9. marca pod krídlami distribučnej spoločnosti Bontonfilm.

PARA – NA CESTE
Hudba: Matej Starkov/Matúš Vallo/Jana Kirschner
Text: Matúš Vallo/Jana Kirschner

Minulosť doznela, budúcnosť dospela
A naše spomienky tetujem do tela
Po lese chodím sám, chodníky v hlave mám
To je to najlepšie, otec mi povedal
Mám rad ten pocit, keď na tváre zabúdam
Žiaden kompas nehľadám, správy radšej nečítam
A všetkých čo mám rád ostanú na ceste
Na ceste ostanú nám…

Stojíme za sebou
Niekedy aj s dušou zlomenou
Kráčame každodennou tmou
Vždy spolu, slnko v tvári
Letíme krajinou
Smútkom a láskou spojenou
Držíme silou nemennou
a všetko rastie s nami, ouuu…

Keď som bol stratený, tak ste mi nesmelo
Písali znamenia kriedou na čelo
Najlepšie ďaleko, ďaleko od davu
Pohybom dopredu a nikdy dozadu
Mám rád ten pocit, keď to do seba zapadá
Len ticho nič viac nehľadám
Jasný pohľad v očiach mám

Všetkých čo mám rád
Ostanú na ceste, na ceste ostanú
Povedali budeš veľký, tetovali lesné víly
Začiatkom sa všetko končí, teraz ale vieme, že:

Stojíme za sebou
Niekedy aj s dušou zlomenou
Kráčame každodennou tmou
Vždy spolu, slnko v tvári
Letíme krajinou
Smútkom a láskou spojenou
Držíme silou nemennou
a všetko rastie s nami, ouuu…