Historicky prvý podcast Bratislavského kraja má názov Mýty a fakty o železnej opone. Pozývame vás vrátiť sa do minulosti a pripomenúť si, akú hodnota má sloboda.
Železná opona tiahnuca sa od Barentsovho mora až k Bosporu delila Európu približne 40 rokov na východný socialistický blok a západný slobodný, demokratický blok. Pozývame vás spoznávať železnú oponu ako prvok totalitného režimu, ktorý zasiahol do každodenného života obyvateľov Československa v rokoch 1948 – 1989.
Hosťom druhého dielu podcastu je Júlia Ševčíková. V roku 1969 jej dvaja súrodenci emigrovali, kvôli čomu dostala nepriaznivý kádrový posudok a nemohla študovať medicínu. Jej snom bolo pomáhať ľuďom, čo sa jej splnilo povolaním zdravotnej sestry. V súvislosti so svojím náboženským presvedčením a tým, že jej dvaja súrodenci žili na „západe“ sa dostala spolu so svojou rodinou do hľadáčika Štátnej bezpečnosti. Sledovanie a návštevy neznámych mužov v ich domácnosti boli súčasťou ich života. Od roku 1980 dostávala výhražné listy s podozrením, že pochádzali od ŠTB. Keďže sa s manželom báli o svoje deti, rozhodli sa, že emigrujú. V roku 1986 sa im podarilo vybaviť cestovnú doložku a vycestovali do Juhoslávie, odkiaľ odišli žiť do USA. Na Slovensko sa spolu s rodinou vrátila v októbri 1992 a žije tu doteraz.
VYPOČUJTE SI PODCASTY NA SPOTIFY
Prvým hosťom bol Peter Mikle z Ústavu pamäti národa a ďalšími hosťami budú Emília Pastvová, bývalá politická väzenkyňa a dokumentaristka, ktorá sa vo svojej bádateľskej činnosti venovala odsúdeným za opustenie republiky; Zuzana Mistríková, jedna z výrazných postáv revolučného študentského hnutia v novembri 1989 a Josef Hlavatý, ktorý v roku 1988 spolu so svojím trojročným synom emigroval do Rakúska podomácky vyrobeným rogalom.
Jednotlivé diely zverejníme postupne v priebehu októbra a novembra. Podcast je súčasťou podujatia Víkend zatvorených hraníc, ktorý sa uskutoční 12. – 13. novembra 2022 na viacerých miestach v Bratislave. Toto je KANÁL, kde budú postupne pribúdať všetky podcasty. Sledovať ich môžete aj na našom YouTube.