Stoj, kto tam?! Vypočujte si prvý pocast o neslobode

1437
Peter Mikle a Juraj Bača
Peter Mikle a Juraj Bača

Historicky prvý podcast Bratislavského kraja má názov Mýty a fakty o železnej opone. Pozývame vás vrátiť sa do minulosti a pripomenúť si, akú hodnota má sloboda.

„Na hraniciach sa počas totality diali veľké zverstvá. Pohraničiari strieľali do ľudí, ktorí sa pokúšali o útek na Západ, nevynímajúc deti. Je ťažké si to predstaviť, ale zabudnúť nesmieme. S veľkou radosťou vás preto pozývam vypočuť si historicky prvý župný podcast, ktorý vám pripomenie hodnotu slobody. Nazvali sme ho Stoj, kto tam?! a prvým hosťom je Peter Mikle z Ústavu pamäti národa. Celkovo bude dielov päť, zverejnené budú každý štvrtok. Podcast je súčasťou podujatia Víkend zatvorených hraníc. Ten sa odohrá v novembri a program bude silný. Viac prezradíme čoskoro,“ – župan Juraj Droba.

Železná opona tiahnuca sa od Barentsovho mora až k Bosporu delila Európu približne 40 rokov na východný socialistický blok a západný slobodný, demokratický blok. Pozývame vás spoznávať železnú oponu ako prvok totalitného režimu, ktorý zasiahol do každodenného života obyvateľov Československa v rokoch 1948 – 1989. Hosťom prvého dielu podcastu je Peter Mikle, riaditeľ Archívu Ústavu pamäti národa. Vo svojom výskume sa venuje činnosti Pohraničnej stráže na území Slovenska v rokoch 1948 – 1989. Je autorom viacerých  vedeckých štúdií a odborných článkov. Pocast moderuje Juraj Bača.

VYPOČUJTE SI PODCAST PETRA MIKLEHO NA SPOTIFY

Ďalšími hosťami budú Júlia Ševčíková, ktorá v roku 1986 emigrovala so svojou rodinou do USA; Emília Pastvová, bývalá politická väzenkyňa a dokumentaristka, ktorá sa vo svojej bádateľskej činnosti venovala odsúdeným za opustenie republiky; Zuzana Mistríková, jedna z výrazných postáv revolučného študentského hnutia v novembri 1989 a Josef Hlavatý, ktorý v roku 1988 spolu so svojím trojročným synom emigroval do Rakúska podomácky vyrobeným rogalom.

Jednotlivé diely zverejníme postupne v priebehu októbra a novembra. Podcast je súčasťou podujatia Víkend zatvorených hraníc, ktorý sa uskutoční 12. – 13. novembra 2022 na viacerých miestach v Bratislave. Toto je KANÁL, kde budú postupne pribúdať všetky podcasty. Sledovať ich môžete aj na našom YouTube.