Študentka malackého gymnázia víťazkou medzinárodnej súťaže Expedícia MARS

978

Veronika Danadová, študentka štátneho gymnázia v Malackách, zvíťazila vo finále medzinárodnej súťaže Expedícia MARS. Zúčastní sa 100 hodinovej simulácie letu na Mars, kde ako členka päťčlenného medzinárodného tímu bude riešiť rôzne prekážky, skúšať nové experimenty a uskutočňovať zaujímavé merania.

Po prihlásení sa do súťaže a vybraní si jednej z piatich odborností (biológ, fyzik, popularizátor, konštruktér alebo inžinier) prebiehalo internetové kolo, v ktorom účastníci predstavili riešenie zadanej úlohy. Veronika si vybrala odbornosť inžinier. Najlepší adepti boli pozvaní na štvordňové semifinále do Brna. Náplňou bolo prezentovanie prác z internetového kola na témy, ako je napríklad radiácia vo vesmíre alebo recyklácia vody. Vyvrcholením boli projekty, na ktorých účastníci pracovali v tímoch, a výsledky predstavili publiku. V odbornosti inžinier sa Veronika podieľala na zostrojení trojosového stabilizátora kamery. Po skončení konferencie organizátori predstavili 12 finalistov, ktorí absolvovali eurotrip po európskych vesmírnych centrách a vypustili stratosférický balón.

Vo finále, v ktorom sa absolvovali psychologické testy, posudzovali vedomosti, prácu v tíme, zvládanie záťažových situácií a schopnosť riešiť problémové úlohy, bola Veronika úspešná a v súčasnosti sa pripravuje na Expedíciu Mars.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]