Súťaž Vráťme knihy do škôl pozná víťazov

1329
[et_pb_section fb_built=“1″ _builder_version=“3.21.1″ custom_padding=“0|0px|54px|0px|false|false“][et_pb_row _builder_version=“3.21.1″ custom_padding=“0|0px|27px|0px|false|false“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“3.21.1″][et_pb_text _builder_version=“3.21.1″]

Presne 8857 príspevkov, 4076 zapojených žiakov, 401 zapojených škôl a 4319 prečítaných rôznych kníh. Také sú čísla ukončeného ôsmeho ročníka celoslovenskej obľúbenej knižnej súťaže „Vráťme knihy do škôl“. Z doručených príspevkov bolo ocenených 63, ktorí získali elektronické čítačky, notebook, tablety, encyklopédie, balíčky kníh a poukážky na knihy ako aj špeciálnu cenu. Slávnostné vyhodnotenie a oceňovanie sa konalo dnes v Aule Gymnázia L. Novomestského na Tomášikovej ulici v Bratislave.

„Bratislavský kraj organizoval súťaž Vráťme knihy do škôl už po ôsmy raz. Čísla prihlásených prác nás každoročne presviedčajú, že mladí ľudia o knihy majú záujem a že žijú aj vo svete, ktorý neovládajú mobily či tablety. Svet kníh je stále zaujímavý a v mnohých prípadoch aj poučný,“ zhrnul predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.  

Do súťaže bolo doručených 5395 textov a 3462 kresbičiek. Celkovo sa zapojilo 94 materských, 156 základných a 151 stredných škôl. Na ocenenie Knižný anje prišlo od študentov 1982 návrhov spomedzi knihovníkov, učiteľov slovenského jazyka či vychovávateľov, ktorí u žiakov podporujú záujem o čítanie.

Víťazi boli vyžrebovaní z príspevkov od čítajúcich detí a mládeže a to v kategóriách materské, základné a stredné školy, najaktívnejšie školy, knižní anjeli a vyhlásená bola aj Cena Yoli pre žiakov, ktorí prečítali niektorú z kníh od tejto vydavateľskej značky.

V rámci krajov vzbudila súťaž najväčší záujem medzi školami v Bratislavskom kraji, kde bol percentuálny podiel účasti 26%, V Košickom kraji 15%, Nitrianskom 13%, Žilinskom 10%, v Prešovskom 10%, Banskobystrickom 10%, Trenčianskom 9% a Trnavskom 9%.

Najčítanejšími knihami boli v materských školách a na I. stupni základných škôl klasické rozprávky a rozprávkové knižky ako Danka a Janka, Červená čiapočka, Tri prasiatka, O psíčkovi a mačičke, O snehuliakovi s horúcim srdcom. Na II. stupni základných škôl a stredných školách zase prevládali Malý princ, Harry Potter a kameň mudrcov, Chrám matky božej v Paríži, Na vine sú hviezdy a Trhlina.  Zo zahraničných autorov najviac oslovili  J. K. Rowling (séria o Harry Potterovi), John Green (Na vine sú hviezdy, Papierové mestá, Kam zmizla Aljaška), Shakespeare a medzi domácimi autormi vyhrali v materských školách a I. stupni základných škôl Mária Ďuríčková (Danka a Janka, O Guľkovi Bombuľkovi), Ada Žigová (O snehuliakovi s horúcim srdcom), Josef Čapek (O psíčkovi a mačičke).  Na stredných školách boli najčítanejší Jozef Karika (Trhlina), Viola Stern Fischerová a Veronika Homolová Tóthová (Mengeleho dievča) a Zuzana Šulajová (séria Džínsový denník).

V rámci ôsmeho ročníka súťaže „Vráťme knihy do škôl“ bolo prečítaných 4319 rôznych kníh. Najaktívnejšími čitateľmi boli dievčatá so 61,4 %. Chlapci sa umiestnili na druhom mieste s 38,6 %.

Viac informácií ako aj zoznam výhercov 8. ročníka súťaže „Vráťme knihy do škôl“ nájdete na: http://www.vratmeknihydoskol.sk/Vyhercovia.aspx

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]