Takto sa bude po otvorení súkromných diaľnic meniť doprava v Bratislave a okolí

1737

Národná diaľničná spoločnosť prináša všetkým motoristom dopravné reálie po otvorení súkromných diaľnic. Po otvorení úsekov D4 a R7, ktoré sú projektom verejno-súkromného partnerstva, nastane zlom aj v používaní diaľnic D1 a D2, ktoré má v starostlivosti NDS. Keďže Bratislava susedí s Rakúskom a Maďarskom, zmeny sa dotknú aj diaľkových motoristov.

Diaľnice NDS sa na súkromné diaľnice napájajú v týchto miestach:

  • križovatka Bratislava – Jarovce (D2xD4)
  • križovatka Bratislava – Nivy (D1xR7)
  • križovatka Bratislava – Juh (D1xR7)

Bratislavské diaľnice D1 a D2 sa stávajú Centrálnym okruhom. Centrálny okruh, na rozdiel od novootváraného obchvatu, zostáva pre osobné motorové vozidlá naďalej nespoplatnený.

Pre jazdu po nových úsekoch D4 a R7 potrebujete diaľničnú známku

Úseky D4 a R7 sú spoplatnené v zmysle dopravného značenia, čo znamená, že vodiči motorových vozidiel do 3,5 t potrebujú k ich používaniu mať uhradenú elektronickú diaľničnú známku. Zakúpiť si ju môžu pohodlne, elektronicky prostredníctvom internetového portálu www.eznamka.sk alebo mobilnej aplikácie eznamka.

Ako cestovať po novom, ak ste diaľkový motorista

Ak sa vraciate z dovolenky z Rakúska, Maďarska či Česka a bývate kdekoľvek smerom na Komárno, na križovatke D2 Bratislava – Jarovce si to nasmerujete na D4 a dostanete sa na celkom nový Lužný most cez Dunaj. Potom už iba odbočíte na R7, ktorá vás nasmeruje priamo na juh Slovenska.

Ak ste odkiaľkoľvek zo Slovenska a smerujete do Rakúska či Maďarska, celkom určite väčšina z vás prichádza do Bratislavy po D1 od Trnavy. V križovatke Bratislava – Nivy obchádzajúc Prístavný most odbočíte na novú R7. V najbližšej križovatke sa už po D4 dostanete cez Dunaj, ďalej do svojho zahraničného cieľa.

Ako cestovať po novom, ak ste bratislavský motorista

Ak bývate v Jarovciach alebo Rusovciach a potrebujete sa dostať do Podunajských Biskupíc, celkom určite využite križovatku Bratislava – Jarovce na diaľnici D2. Lužným mostom prekleniete Dunaj a z diaľnice zídete v križovatke Podunajské Biskupice alebo Vrakuňa.

Ak ste v centre Bratislavy a bývate v Šamoríne, celkom určite využijete križovatku Bratislava – Nivy na diaľnici D1 pod Prístavným mostom. Ak ste doteraz stáli dlhé chvíle v zápchach, nová R7 bude pre vás prekvapujúcim riešením.

Ak ste z Rače či Vajnôr a potrebujete sa dostať rýchlo z centra mesta domov, križovatka Bratislava – Nivy na diaľnici D1 je pre vás novým riešením. Novou R7 v križovatke Bratislava – Juh odbočíte na novú D4 a tá vás komfortne, rýchlo a bezpečne dovedie do cieľa.

Zdroj: NDS