Bratislava má prvú cyklovežu. V NIVY centre bude v suchu a bezpečí až 118 bicyklov

1841

Nadšenci cyklodopravy majú dôvod na radosť už aj v našom hlavnom meste. Na Nivách svoje brány otvorila vôbec prvá cykloveža v Bratislave. Plne automatizovaný parkovací dom pre bicykle umožní až 118 vodičom áut presedlať na zdravšiu a ekologickejšiu formu dopravy.

Obavy z krádeže či poškodenia vášho bicykla môžete hodiť za hlavu. V cykloveži na Nivách si ho uskladníte naozaj bezpečne, rýchlo a pohodlne. Na novom mestskom bulvári na Nivách to už v týchto dňoch žije nielen pešími, ale aj cyklistami. Nivy priniesli do centra mesta približne kilometer nových cyklotrás a dnes už aj najväčšie parkovisko pre bicykle. Len 6 parkovacích miest pre automobily. To je plocha potrebná pre vybudovanie cykloveže, ktorá vyrástla na Nivách. Na rozdiel od klasických odstavných plôch pre bicykle umožnil práve takýto parkovací dom zachovať viac priestoru pre zeleň a verejné priestranstvá v širšom centre mesta.

„Cyklistická doprava má oproti autám tú výhodu, že je ekologická, šetrí priestor na parkovanie a tiež prospieva zdraviu. Budovanie cyklotrás a cyklistickej infraštruktúry však vôbec nie je jednoduché, pretože naráža najmä na problém majetkovo-právneho vysporiadania pozemkov i projektovej prípravy. O to viac sa teším, ak v kraji pribudne nová cyklotrasa alebo takéto moderné parkovisko pre bicykle ako je cykloveža pri autobusovej stanici Nivy.“ priblížil župan Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Prvá cykloveža v Bratislave

Zaparkovať svoj bicykel v suchu a bezpečí cykloveže zvládne naozaj každý. Postačí vám na to len 25 sekúnd. Pri úschove stačí umiestniť bicykel do vyznačeného žľabu predným kolesom k dverám, počkať na otvorenie otvoru vo dverách a vsunúť doň predné koleso bicykla. Po odstúpení zo žltej zóny a stlačení tlačidla štart na ovládacom paneli už všetko potrebné urobí plne automatizovaný systém cykloveže. Po uložení bicykla na konkrétne miesto vám systém vydá unikátny kód, ktorý je potrebné si dôkladne uschovať. Budete ho skenovať na ovládacom paneli pri vyzdvihovaní vášho bicykla. Na základe tohto kódu, vám cykloveža bicykel vydá na tom istom mieste, na akom ste si ho odkladali.  

Bicykle budú v bezpečí

Vďaka unikátnemu kódu máte istotu, že sa k vášmu bicyklu nik iný nedostane. Cykloveža na Nivách je navyše vybavená kamerovým systémom a všetky bicykle sú po dobu úschovy poistené proti poškodeniu a krádeži. Už sa nemusíte obávať poškodenia či krádeže vášho bicykla po tom, čo ste ho na chvíľu odložili v klasickom stojane pre bicykle. V cykloveži sa k nemu zlodeji ani vandali nedostanú a je navyše chránený aj pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Ba čo viac, odložiť spolu s bicyklom si môžete aj prilbu, tašku, detskú sedačku a iné príslušenstvo. Odparkovať bicykel v cykloveži si budete môcť bezplatne po dobu 4 hodín. Po tomto čase bude úschova bicykla spoplatnená 1 eurom za každú začatú hodinu. Tieto obmedzenia majú umožniť, aby mohlo komfortne a bezpečne odstaviť svoj bicykel počas návštevy kaviarní, športovísk alebo obchodov čo najviac návštevníkov Nivy centra.

Zdroj: hbreavis.com; Foto: BSK, TASR