Plošné testovanie: Vytvorených bude viac ako 5000 odberných miest a 4901 tímov

2532

Počas plošného testovania na ochorenie COVID-19 na Slovensku bude nadchádzajúci víkend vytvorených viac ako 5000 odberných miest, pripravených bude 4901 odberných tímov. Testovať sa bude od soboty do nedele (31. 10. – 1. 11.), a to v čase od 7.00 do 22.00 h, pričom posledný ster sa bude odoberať o 21.30 h. Následne sa dokončí proces v odbernom mieste, vydezinfikuje sa a pripraví sa na ďalší deň.

Kto sa ísť testovať nemusí?

Každý, kto vydrží doma bez kontaktu s civilizáciou desať dní, nemusí ísť na test vôbec. Polícia vás totiž môže vonku skontrolovať, či máte za sebou test. Ak nie, hrozí vám pokuta. 

Zúčastniť sa nemusia deti do desať rokov, autisti, onkologickí pacienti alebo pacienti, ktorým to neumožňuje zdravotný stav, napríklad zlomený nos. Potrebné bude potvrdenie od lekára. Rovnako sa nemusia dať testovať tí, ktorí v ostatných 90 dňoch boli pozitívne testovaní na nový koronavírus. Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len v prípade, ak budú v dobrovoľnej domácej karanténe.

Pri zákaze vychádzania sa budú v rámci výnimiek uznávať tiež výsledky PCR testov, ktoré občania dostanú v piatok (30. 10.). Platiť nebudú výsledky krvných testov.

Zdroj: TASR