Tip na daždivý deň: Múzeum venované vínu

835

Župné Malokarpatské múzeum v Pezinku je cez týždeň aj počas víkendov otvorené do 17. hodiny. Sídli v krásnom Renesančnom vinohradníckom dome a je plné zaujímavých expozícií, ktoré vám rozpovedia príbeh vína v Malokarpatsku.

Expozície dopĺňajú interaktívne prvky, ktoré si návštevníci môžu vyskúšať, napríklad zátkovanie fľaše, aromabar, simulátor opitosti, alebo si môžu vystrúhať kôl do viniča. Múzeum má najväčšiu zbierku vinohradníckych lisov v Európe – obsahuje 43 kusov, pričom najstarší lis pochádza z roku 1608.

“Základy múzea položil ešte na začiatku 20. storočia vyštudovaný lekárnik Franz von Meissel, renesančný a činorodý človek, ktorý vedel nadchnúť ľudí okolo seba. Mal blízko ku kultúre a vydal prvé tlačené dejiny Pezinka. V pezinskej Radnici zriadil Malé mestské múzeum, ktoré bolo akousi pamätnou izbou a tú na požiadanie sprístupnili pre návštevníkov,” hovorí riaditeľ Martin Hrubala.

Budova Malokarpatského múzea v Pezinku slúžila od konca 19. stor. ako bývanie pre rodinu majiteľa a ďalšie tri rodiny, ktoré tam boli v podnájme. Poslednými majiteľmi boli Jelínkovci, ktorí boli židovskými obchodníkmi. Dom kúpili v roku 1895 a vlastnili ho do roku 1941, kedy dom museli opustiť v súvislosti s 2. svetovou vojnou. Predný trakt slúžil na komerčné využitie – pre predajne potravín, koloniálu či obchodu so strižným a módnym tovarom. Po konci vojny sa posledný vlastník domu, Armin Jelínek, stal už len správcom niekdajšieho vlastného majetku. Zomrel v roku 1952.

Otváracie hodiny a viac informácií nájdete TU.

Múzeum k oslavám svojej 60-ky vydalo špeciálnu edíciu pamätnej eurobankovky: