Tip na prechádzku: Z Rače na Kamzík a k Figaru

1746

Pripravili sme pre vás návrh peknej nenáročnej trasy aj s fotografiami, aby ste nezablúdili. Zvládnu ju aj deti a po ceste je viacero oddychových zón, kde si môžete spraviť prestávku na oddych. Výlet má dĺžku cca 13 km a prevýšenie 410 m.

Popis trasy: Rača- Malá Baňa – Spariská – Tri duby – Kamzík – Figaro

Výlet začíname v Rači na zástavke električky Detvianska. Odtiaľto sa vyberieme po modrej turistickej značke cez námestie Andreja Hlinku, popri kúpalisku a amfiteátri v Knížkovej doline a začneme stúpať lesom na Malú Baňu. Tu na vrchole kopca sa dá posedieť, je tu drevený kríž, hojdačka, knižná búdka či horský bufet v prírode. Od kríža je vcelku pekný výhľad do okolia, napríklad na Veľkú Baňu. Neďaleko pod vrcholom kopca je i zábavná plaketa na spomienku Jana Cimrmana.

Z Malej Bane zídeme späť na modrú značku, mierne stúpajúc prídeme k Brichtovmu krížu so zaujímavým nápisom. Po modrej značke pôjdeme ešte asi 200 m, na najbližšej križovatke neodbočíme doprava, kadiaľ pokračuje značená turistická trasa, ale pokračujeme lesnou cestou priamo. Tá nás dovedie k pekne obnovenému Hornému červenému krížu, ktorý nie je taký známy, ako Dolný červený kríž. Od kríža pokračujeme priamo a prídeme na asfaltovú cestu, kde sa napojíme na červenú turistickú značku a po nej pôjdeme doľava a mierne klesajúc prídeme na križovatku ciest Spariská.

Tu je možnosť odbočiť doľava na Peknú cestu, doprava k bufetu U Slivu, či ďalej pokračovať na Partizánsku lúku. My sa však budeme držať červenej turistickej značky a začneme stúpať smerom na Kamzík. Tu bude terén jemne zvlnený, chvíľu budeme stúpať, po chvíli zas začneme klesať. Minieme známu studničku Máriin prameň, po vystúpaní na kopec prídeme po chvíli na križovatku pod názvom Dieliky, Tu odbočíme doprava a prudšie klesneme po dobrej lesnej ceste zopár metrov a prídeme k rozhľadni pod Bratislavským Drieňovcom. Tu sa dá tiež oddýchnuť. Pokračujeme po lesnej ceste ďalej a pár sto metroch prídeme späť na červenú turistickú značku a cez Tri duby, sedlo Pod Chlmcom začneme stúpať na samotný Kamzík.

Na Kamzík prídeme k Cvičnej lúke, kde sú viaceré možnosti občerstvenia vo viacerých bufetoch, je tu aj lanové centrum, bobová dráha či rôzne atrakcie pre deti. Ideálne miesto na oddych, či občerstvenie. Odtiaľto sa dá vyjsť na televíznu vežu, kde s reštaurácie je pekný kruhový výhľad  do širokého okolia, prípadne ukončiť výlet smerom na Kolibu, či Kramáre, kam Vás dovedie turistické značenie. Z kamzíka sa dá aj odviesť lanovkou do údolia Vydrice a pokračovať vo výlete smerom na Partizánsku lúku.

Z Kamzíka budeme pokračovať cez Cvičnú lúku, tentoraz po modrej turistickej značke cez záhradkársku oblasť Ahoj, prejdeme do obce a miestnymi ulicami sa dostaneme až až na Račiansku ulicu na zastávku MHD, kde trasa nášho výletu končí.

Virtuálnu mapu nájdete: http://www.cykloserver.cz/f/f6b3297098/