Tip na výlet: Jediná sprístupnená štôlňa v Malých Karpatoch

5400
Foto: Nie je túra bez Štúra

Vedeli ste, že baníctvo bolo rozšírené aj v Malých Karpatoch? Ťažilo sa tam zlato, antimonit, pyrit a ďalšie suroviny. Verejnosti je však sprístupnená iba jediná štôlňa.

Geopark Malé Karpaty patrí medzi najmladšie geoparky na Slovensku a nájdete v ňom veľa zaujímavých miest. Jedným z nich je aj štôlňa Budúcnosť v Pezinku. Vstúpiť do nej môžete po dohode a absolvovaní krátkeho školenia. Dostanete výstroj a baterku a môžete sa vybrať objavovať. Dozviete sa viac o útrobách našej Zeme, baníctve a nerastných surovinách v Pezinku. V štôlni sa dokonca nachádza aj pár pôvodných strojov. Viac sa dočítate na www.geoparkmalekarpaty.sk a sprevádzanú prehliadku si môžete dohodnúť e-mailom.

Viac o podzemných pokladoch sa dozviete aj v Pezinskom kultúrnom centre (Dom kultúry). Nachádza sa tu expozícia “Horniny, minerály a fosílie Malých Karpát”. Je to ucelená zbierka nálezov z celého pohoria, od Devína po Nové mesto nad Váhom. Je výsledkom objavovania tohto územia viacerými ľuďmi počas niekoľkých desiatok rokov. Je voľne prístupná, v časoch, keď je Dom kultúry otvorený.

Zdroj a foto: Nie je túra bez Štúra