Tip na výlet: Plavecký okruh

15226
Plavecký hrad
Plavecký hrad

Pre tých, ktorí máte radi pešiu turistiku, máme pre vás tip na výlet z Plaveckého podhradia na vrchol Vápennej. Čakajú vás magické panorámy, výstup na hrad, osviežujúce studničky, krasové jamy, romantické lúky, ale predovšetkým nádherná príroda. Prejdete asi 14 kilometrov a výlet vám bude trvať asi 5 – 6 hodín aj s prestávkami. Prevýšenie je 650 metrov.

Popis trasy: Plavecké Podhradie – Vápenná – sedlo Uhliská – Klokoč – Amonova lúka – Báborská – Plavecký hrad – Plavecké Podhradie

Do obce Plavecké Podhradie sa môžeme prepraviť prímestským autobusom alebo vlastným autom. Parkovať sa dá v strede obce.

Zo zástavky autobusu začneme náš výlet po žltej turistickej značke č. 8127. Čaká nás výstup na vrchol Vápennej  do nadmorskej výšky 752 m.n.m.  Stúpanie má chvíľami i strmší charakter, ale na kopec sa dá dostať zhruba za hodinu, s deťmi to bude trvať o čosi dlhšie. Pri výstupe sa v okolí turistického chodníka nachádza niekoľko verejnosti neprístupných jaskýň (napr. jaskyňa Haviareň kúsok pod vrcholom) a kúsok nad obcou i cvičné horolezecké steny.

Na vrchole kopca Vápenná sa nachádza rozhľadňa, z ktorej je nádherný výhľad do širokého okolia. Na juhovýchodnej strane kopca je vysoká skalná stena. Toto je obľúbené miesto nielen bratislavských turistov, ale často tu stretnete aj zahraničných návštevníkov. Je to aj ideálne miesto na oddych, či menší piknik.

Odtiaľto pokračujeme ďalej v našom výlete po červenej, hrebeňovej turistickej značke č. 0701e, smer Uhliská a Klokoč. Chodník je dosť kamenistý, preto prosím zvýšte tu opatrnosť. Na konci hrebeňa prídeme na križovatku turistických trás Mesačná lúka s neďalekou studničkou. Kúsok od nej naľavo od chodníka sa nachádza aj menej známa priepasť Studničky, dovnútra však neodporúčame vstupovať. Po chvíli sa po červenej značke dostaneme  na ďalšiu križovatku turistických trás v sedle Uhliská. Tu sa nachádza aj pamätný stĺp s lavičkou.

Zo  sedla Uhliská začneme stúpať stále po červenej značke na vrchol kopca Klokoč, odkiaľ je nádherný výhľad do širokého okolia. Na jar tu krásne kvitne Divozel veľkokvetý, ktorý je vtedy dominantou týchto lúk na hrebeni. Na vrchole sa nachádza aj drevený kríž s klincami. Na temene kopca sa nachádza vyvretá čierna sopečná hornina (metafyr).  Z Klokoča zostúpime k Amonovej lúke, kde je pekná lúka aj s prístreškom a kúsok od nej aj udržiavaná studnička s pitnou vodou.

Z Amonovej lúky budeme ďalej pokračovať po modrej turistickej značke č. 2408, smerom doľava, po chvíli na ľavej strane môžeme vidieť krasové jamy i s infotabuľou. O čosi neskôr nás chodník dovedie na lúku na hrebeni kopca Báborská s pekným výhľadom na Záhorskú nížinu. Začneme prudšie klesať do sedla a potom po pravej strane traverzujeme kopec Pohanská až pod sedielko pod Plaveckým hradom. Tu zahneme doprava a krátkym stúpaním prídeme na Plavecký hrad.

Z Plaveckého hradu sú prekrásne výhľady na Záhorskú nížinu a časť Malých Karpát, v lete sa spod hradu lieta na padákoch – paragliding. Hrad sa dlhodobo rekonštruuje, ale celý je verejnosti prístupný, na vrchnej časti hradných nádvorí je umiestnená tabuľa s mapou, kde je aj popis jednotlivých kopcov, ktoré sú odtiaľto vidieť.

 Z Plaveckého hradu už len zostúpime príjemným chodníkom do obce Plavecké Podhradie, kde náš výlet aj končí.

Do Bratislavy sa odtiaľto vieme pohodlne dostať prímestskou dopravou.

Virtuálna mapa výletu TU.

Plavecký kaštieľ
Plavecké Podhradie, Kostol sv. Barbory
Skaly nad obcou Plavecké Podhradie
Jaskyňa Haviareň
Vápenná, jaskyňa
Vápenná, panoráma
Vápenná, rozhľadňa
Vápenná, výhľad na Geldek a Jelenec
Vápenná, výhľad na Vysokú
Vápenná, výhľad na Uhliská
Mesačná lúka, studnička
Studničky, priepasť
Sedlo Uhliská
Výstup na Klokoč
Klokoč, výhľad
Klokoč, sopečná hornina
Klokoč, Divozel veľkokvetý
Klokoč, kríž na vrchole
Klokoč, výhľad
Amonova lúka
Amonova lúka – prístrešok
Amonova lúka – studnička
Krasové jamy
Výhľad na Plavecké Podhradie
Pohanská, skalnaté útvary
Plavecký hrad – infotabuľa
Plavecký hrad, paragliding
Plavecký hrad
Plavecký hrad
Plavecký hrad
Plavecký hrad
Plavecký hrad
Plavecký hrad
Plavecký hrad – výhľad
Virtuálnu mapu nájdete TU