Tip na výlet: Romantický kaštieľ a tajomný Dračí hrádok

13253
Stupavský kaštieľ
Stupavský kaštieľ

Ak sa vyberiete po trase, ktorú sme pre vás pripravili, čakajú vás krásne výhľady aj romantické zrúcaniny. Pozývame vás objavovať Bratislavský kraj.

Pešia trasa začína v Stupave a vedie cez Pajštún, Kozlisko, Dračí hrádok, Svätý vrch a končí opäť v Stupave. Dĺžka je cca 18 kilometrov a prevýšenie 600 metrov. Prejdete ju asi za 5 hodín aj s malými prestávkami na Pajštúne a Dračom hrádku.

Trasa:

  • Do Stupavy, začiatku nášho výletu sa pohodlne doveziete z Bratislavy. Z námestia v Stupave začneme náš výlet po modrej turistickej značke, po 2,1 km, za hlavnou cestou  budeme pokračovať po žltej turistickej  značke, smerom na Pajštún.
  • Na hrad Pajštún pôjdeme okolo múru Stupavského kaštieľa, neskôr po promenáde parku, prekrižujeme hlavnú cestu a začneme stúpať chodníkom až na hrad Pajštún. Pred hradom nájdete náučné tabule, a priamo na hornom nádvorí si môžete spraviť prestávku na občerstvenie, či prezrieť zákutia hradu s prekrásnymi výhľadmi na Malé Karpaty, či Záhorie. Pri veľmi dobrej viditeľnosti sú odtiaľto vidieť aj Alpy, najmä kopec Schneeberg. Viac info o hrad Pajštún nájdete tu.
  • Od brány hradu Pajštún budeme pokračovať ďalej po žltej turistickej značke najprv jemne stúpame na kopec Kozlisko do výšky 537 m.n.m., a odtiaľ stále po žltej značke začneme klesať príjemným terénom až k odbočke k zrúcanine Dračieho hrádku. K zrúcanine je to odtiaľto cca 200 m, stoji za to si ju pozrieť. Viac info o Dračom hrádku nájdete tu. Od Dračieho hrádku sa vrátime späť na križovatku a pokračujeme klesajú do údolia. Kúsok pod Dračím hrádkom je pozostatok ťažby mangánových rúd aj s informačnou tabuľou Geoparku.
  • Po chvíli prídeme na asfaltovú cestu v údolí Stupavského potoka, kde zabočíme doľava a cca po 400 m prídeme k turistickému smerovníku Pod Dračím hrádkom. Od smerovníka ďalej pokračujeme krížom cez potok a po modrej turistickej značke začneme stúpať na Svätý vrch. Z jedného výbežku v hornej časti stúpania je pekný výhľad na hrad Pajštún a kopec Kozlisko, kadiaľ sme prechádzali na tomto výlete. Asi po 650 m od vyhliadky prídeme k turistickému smerovníku na hlavnom hrebeni Svätého vrchu. Tu odbočíme vpravo a mierne zvlneným terénom, ale už zväčša s klesajúcim profilom sa dostaneme až na okraj Stupavy.
  • Po ceste môžeme vidieť zmodernizovaný prístrešok Biely  kríž nad obcou Marianka, či kúsok neskôr pri križovatke turistických trás s názvom Klčovanice aj celkom pekne obnovenú božiu muku. Cesta tadiaľto vedie v peknom bukovom lese a stále jemne klesá až do Stupavy.
  • Na začiatku obce Stupava pokračujeme najprv kúsok popri strelnici po miestnej komunikácii, neskôr odbočíme doprava a nenápadným chodníkom sa dostaneme  do blízkosti  stupavského kaštieľa, a odtiaľ je to už kúsok do centra Stupavy, tam, kde sme dnešný výlet začali.
  • Zo Stupavy sa môžete vrátiť späť  do Bratislavy.
Stupava – kostol
Stupava – zámok
Stupava – kaštieľ
Pajštún
Pajštún
Pajštún – výhľad
Dračí hrádok
Dračí hrádok
Geopark pod Dračím hrádkom
Geopark pod Dračím hrádkom
Výhľad zo Svätého vrchu
Biely kríž
Nad Stupavou, smer Klčovanice
Nad Stupavou, smer Klčovanice
Klčovanice, turistický a cyklochodník
Klčovanice, turistický a cyklochodník
Klčovanice
Klčovanice
Pod Klčovanicami, výhľad na Pajštún
Pod Klčovanicami, výhľad na Pajštún
Stupava, kostol sv. Štefana
Stupava, kostol sv. Štefana
Stupava, kaplnka Krista Trpiteľa
Stupava, kaplnka Krista Trpiteľa