Tipy na výlety s Bratislava CARD City & Region

1944
Od stredy majú školáci jesenné prázdniny, ktoré určite využijú na oddych. Zároveň však voľný čas môžu spolu s rodičmi či priateľmi využiť na rôzne výlety a navštíviť aj zaujímavé miesta v Bratislavskom kraji. Tie najlepšie atraktivity určite pomôže spoznať aj turistická karta Bratislava CARD City & Region a to s benefitmi a vyše stovkou rôznych zliav.

„Dostať sa k zaujímavostiam bratislavského regiónu jednoduchšie a s jednou kartou považujem za obrovskú výhodu. Dokonca s ňou môžete neobmedzene cestovať verejnou dopravou a užiť si aj bezplatnú pešiu prehliadku centra mesta Bratislava ako aj bezplatný vstup do 12 múzeí a galérií v hlavnom meste a dvoch múzeí v regióne. Verím, že si vyberiete a prázdniny si užijete,“ povedal predseda BSK Juraj Droba.

Celkovo karta Bratislava CARD City & Region ponúka držiteľom až 117 zliav. Milovníci histórie, múzeí a galérií môžu bezplatne navštíviť 12 múzeí a galérií v hlavnom meste a dve múzeá v regióne. Jedným z nich je Malokarpatské múzeum v Pezinku, kde lepšie spoznáte dejiny vinohradníctva a kultúru pitia vína. Určite nevynechajte aj jedinečnú interaktívnu expozíciu o vinohradníckej histórii mesta Pezinok a jeho okolia, či najväčšiu zbierku vinohradníckych lisov v strednej Európe. Výlet si môžete urobiť aj na hrad Červený kameň. Toto renesančno-barokové sídlo prebádate s Bratislava CARD Ciyty & Region bezplatne a zároveň sa dozviete viac o kultúre bývania šľachty. Zistiť viac o výrobe ručne robenej keramiky, práci s hrnčiarskym kruhom a maľovaní môžete na exkurzii Slovenskou ľudovou majolikou v Modre. Za cestu do najväčších a najstarších remeselných dielní na Slovensku sa vďaka karte vydáte s 50% zľavou a dozviete sa viac o histórií remesla a typoch ornamentov.

Držitelia karty si užijú aj bezplatný vstup do Historického múzea Slovenského národného múzea na Bratislavskom hrade. Jeho Historické múzeum vám priblíži vývin spoločnosti na Slovensku od stredoveku po súčasnosť. Okrem atraktívnych výstav sa prejdete aj interiérom Hradu. Užijete si prechádzku cez honosné schodisko z čias Márie Terézie až na vrchol Korunnej veže s očarujúcim výhľadom na mesto a okolie.
Dejiny obyvateľov Bratislavy na pozadí historických udalostí od praveku až do konca 30. rokov 20. storočia vám rado odhalí Múzeum dejín mesta.
Preniknúť do tajov farmácie vás pozýva Múzeum farmácie, ktoré sa nachádza v priestoroch s pôvodným zariadením lekárne U červeného raka na prízemí barokového meštianskeho domu neďaleko Michalskej brány. Súčasťou sú aj fajansové, kameninové, drevené, porcelánové a sklenené nádoby na uchovávanie liečiv z obdobia od druhej polovice 18. storočia do polovice 20. storočia.

Bezplatne môžete navštíviť aj Múzeum hodín v rokokovom dome U dobrého pastiera, ktorý patrí k skvostom stredoeurópskej meštianskej architektúry. Spodná časť bola určená pre obchodno-remeselnú činnosť, horné podlažia na bývanie. Dnes je tu umiestnená kolekcia hodín zo 17. – 20. storočia.

Okrem 100% zľavy môžete využiť aj ďalšie atraktívne zľavy až do výšky 50 %. Napríklad pri návšteve Múzea dopravy, kde vás očaria parné, motorové a elektrické rušne či zbierka vozidiel od prvých dopravných prostriedkov cez automobily medzivojnového obdobia až po vozidlá zo 60. a 70. rokov 20. storočia. S kartou môžete zavítať aj do Židovského komunitného múzea, Múzea Ľ. Štúra, či Múzea keramickej plastiky.

20% zľavy si môžete uplatniť v bratislavskej ZOO, kde nájdete 182 druhov zvierat. Ako jediná ZOO na Slovensku chová žirafy núbijské, hrochy libérijské, šimpanzy učenlivé, leopardy cejlónske a levy juhoafrické.
Tá istá výška zľavy platí aj pri jazde po stopách Železnej opony v bratislavskej Petržalke. V autentickom veteráne ruskej výroby – vozidla niekdajšej pohraničnej stráže sa dozviate viac o histórii tohto územia ako aj prvkoch opevnenia, ktoré mali chrániť suverenitu predvojnového Československa v roku 1938.

Necelých 20 km južne od Bratislavy, na cípe polostrova uprostred rieky Dunaj môžete navštíviť jedno z najmladších európskych múzeí moderného umenia – Danubiana Meulensteen Art Museum. Na jednom mieste uvidíte jedinečné spojenie zahraničných a slovenských umeleckých diel s pôsobivou modernou architektúrou a okolitou prírodou.
Malých či veľkých archeológov určite poteší 100% zľava pri návšteve rusovského múzea – Antická Gerulata. V jeho areáli, ktorý bol súčasťou Limes Romanus, sú základy stavieb z 2. až 4. storočia. Kedysi tu stál rímsky vojenský tábor Gerulata a vo výstavnej sieni sú nálezy z archeologických výskumov.

Bezplatne môžete navštíviť aj národnú kultúrnu pamiatku Hrad Devín, kde sa písali jedny z najbohatších dejín spomedzi slovenských hradných sídel. Preniesť sa môžete do praveku, veľkomoravskej ríše, napoleonského obdobia.
Kartu je možné zakúpiť v turistických informačných centrách, vo vybraných hoteloch a u ďalších partnerov. Kúpiť ju môžete aj online na webe visitbratislava.com/bc, kde nájdete aj uplatnenie ďalších zliav čo sa týka pamiatok, gastronómie, či zážitkov.