Spoznajte naše mestá a obce: To najkrajšie z Modry

7409

Slobodné kráľovské mesto je známe skvelým vínom a tradičnou keramikou. Oplatí sa však ísť aj po stopách minulosti a objaviť banskú históriu či tajomných huncokárov.

Modra leží v prekrásnej prírode na východnom úpätí Malých Karpát. Lemujú ju úrodné vinice a vinárstvo siaha ďaleko do histórie mesta. Dominanty centra sú Horná brána, Katolícky kostol zo 14. storočia s Mestskou vežou, odkiaľ je krásny výhľad na mesto a z Rotundovej bašty, v ktorej sídli galéria slávneho keramikára a majstra figurálnej tvorby Ignáca Bizmayera. Nájdete tu majstrovské diela, výtvarné stvárnenie bohatých slovenských krojov, remeselníkov, muzikantov a početných ľudových tradícií a zvykov. Múzeum sídli v krásne zachovanej Severnej bašte niekdajšieho mestského opevnenia Modry vybudovaného v prvej polovici 17. storočia.

Svetoznáma keramika

V Slovenskej ľudovej majolike už 138 rokov majstri remesla rozvíjajú zdedené tradície, rukami a srdcom tvoria keramickú dušu regiónu. Všetky výrobky sú ručne vyrobené a maľované a každý kus je jedinečné dielo. Modranská majolika a majoliková ornamentika sú zapísané v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Modranská keramika. Zdroj: Facebook Slovenská ľudová majolika Modra
Modranská keramika. Zdroj: Slovenská ľudová majolika Modra

Vinohradnícka tradícia

Modra je sídlom Malokarpatskej vínnej cesty a župnej Strednej odbornej školy vinársko-ovocinárskej – najstaršej a jedinej svojho druhu na Slovensku. K vinárskej atmosfére mestečka prispievajú klenbové pivnice meštian­skych vinohradníckych domov. Každé rodinné vinárstvo má svoj príbeh a stelesňuje ho tvár vinára, ktorý do remesla zapojil celú rodinu.

Modranské vinohrady, zdroj: Facebook Mesto Modra
Modranské vinohrady, zdroj: Facebook Mesto Modra

Modra je blízko Bratislavy a pekný čas tu pri výlete strávia rodiny s deťmi, vinári, obdivovatelia keramiky, milovníci prírody aj histórie.

Prvá zmienka o osídlení Modry siaha do 9. storočia. Okrem mesta ju tvoria tri miestne časti – Kráľová, Harmónia a Piesok.
 

Pamiatková zóna v centre mesta je ukážkou prerodu vinohradníckeho mestečka na slobodné kráľovské mesto. Pekná vyhliadka na Modru a okolie je z mestskej veže, ktorá je súčasťou Kostola sv. Štefana Kráľa. Väčšina pamiatok pochádza zo 17. storočia.

Modranská brána
Horná brána je dominantou historického centra Modry. Je to jediná zachovaná pôvodná mestská brána postavená v rokoch 1610-1646. 

Lesopark a rekreačná oblasť

Miestna časť Modry ­- Harmónia je oázou pokoja a oddychu. Prímest­ské rekreačné stredisko bolo v 19. storočí vyhľadávaným klimatickým kúpeľným letoviskom. Harmónia je východiskovým bodom pre výlety do modranského lesoparku, turistické a cykloturistické trasy. Veľmi obľúbeným je výstup na vrh Veľká Homoľa, na ktorom stojí rozhľadňa Ale­xandra Filípka – lesného správcu a spoluzakladateľa letoviska.

Výhľad z Rozhľadne Alexandra Filípka.

Modranský kaštieľ

Kaštieľ, miestnym známy aj ako „stará vinárka“, sa postupne mení na kultúrno-kreatívne centrum pre celý región. Od roku 2018 prechádza komplexnou rekonštrukciou, ktorá sa týka tak budovy kaštieľa, ako i záhrady. Vzniknú tu priestory pre podporu tradičných remesiel, lokálnych produktov, gastronómie, spoločný vývoj služieb a vzdelávacie aktivity. Vznikne tam digitalizačné centrum, priestory pre malé javiskové formy, otvorené ateliéry, školiace a kurzové miestnosti, zázemie pre Modranskú besedu, výstavná miestnosť, infobod, vinotéka – salón/archív vín. Obnovený kaštieľ bude slúžiť nielen pre mesto Modra, ale aj pre Malokarpatský región a celý Bratislavský kraj.

Banský náučný chodník

Na Modranskom banskom náučnom chodníku vás čaká objavovanie nadzemného i podzemného bohatstva prírody. Chodník začína v lokalite Modra – Harmónia pri turistickom informačnom stredisku. Jeho trasa vás ďalej povedie cez centrum Harmónie, okolo vodnej nádrže Harmónia, na vrch Tri kopce, Medvediu skalu až po parkovisko pod Dolnou Medveďou skalou.

Vodnú nádrž Harmónia pri začiatku Modranského banského náučného chodníka napája Vištucký potok, ktorého niva je porastená jelšovým podhorským lužným lesom. Foto- Ivan Ružek, naucnechodniky.eu
Vodnú nádrž Harmónia pri začiatku Modranského banského náučného chodníka napája Vištucký potok, ktorého niva je porastená jelšovým podhorským lužným lesom. Foto- Ivan Ružek, naucnechodniky.eu

Huncokári

Huncokári sú významnou a veľmi zaujímavou súčasťou histórie západného Slovenska. Boli to drevorubači, ktorí žili skromne, ale veľmi súdržne, mali originálne zvyky a nazývali sa aj horskí ľudia. Raritou je horský huncokársky cintorín nad Modrou – Pieskom, ktorý bol v roku 2005 pietne zrekonštruovaný.

Podoba huncokárov alebo horských ľudí.