Tohtoročná peľová sezóna sa s príchodom jesene definitívne končí

582

V uplynulom týždni dosahoval peľ invazívnej ambrózie, ktorý je posledným silným alergénom jesene, v ovzduší len nízke až veľmi nízke koncentrácie. S príchodom chladnejšieho počasia sa tak definitívne končí tohtoročná peľová sezóna. TASR o tom informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

„S nástupom jesene a výrazným ochladzovaním súčasne zaznamenávame aj výrazný pokles denných koncentrácií spór húb (plesní) v ovzduší. V ovzduší sa ešte ojedinele vyskytoval peľ paliny, skorocelu, astrovitých, mrlíka a pŕhľavy,“ priblížila Lafférsová. Ako dodala, najvyššie zachytené denné koncentrácie peľu ambrózie sa pohybovali v rozmedzí deväť až desať peľových zŕn v metri kubickom vzduchu.

Spolu s poklesom koncentrácie peľu ambrózie, ktorý je posledným jesenným alergénom, sa na Slovensku končí tohtoročná peľová sezóna. „V najbližšom období sa v ovzduší vyskytnú už len nízke hladiny peľu nevýznamné z alergiologického hľadiska a takáto situácia bude pretrvávať do konca roka,“ uviedla Lafférsová s tým, že s ďalším ochladzovaním sa budú výrazne znižovať aj denné hladiny spór húb (plesní).

Zdroj: TASR