Tretiu dávku vakcíny môžete dostať už po troch mesiacoch

1247

Posilňovaciu dávku alebo takzvaný „booster“ vakcíny je možné podať kompletne zaočkovanej osobe vo veku od 18 rokov už 3 mesiace po podaní poslednej dávky základnej dvojdávkovej očkovacej schémy.

Osobám, ktoré okrem absolvovania základnej vakcinačnej schémy následne prekonali COVID-19, alebo im boli podané monoklonálne protilátky, je možné podať booster dávku tiež po 3 mesiacoch buď od prekonania ochorenia alebo po podaní monoklonálnych protilátok. Posilňovaciu booster dávku kompletne zaočkovanej osobe jednodávkovou vakcínou je možné podať už po 2 mesiacoch.

„Neustále zbierame, vyhodnocujeme a analyzujeme dáta za účelom čo najúčinnejšej možnosti ochrany zdravia obyvateľov Slovenskej republiky v súvislosti s očkovaním proti ochoreniu COVID-19,“ približuje Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti. Tretia dávka dokázateľne zásadným spôsobom zvyšuje účinnosť ochrany voči Delta variantu. Viacero laboratórnych výskumov taktiež potvrdilo vysoké navýšenie počtu neutralizačných protilátok aj proti variantu Omikron. Aktuálne dostupné údaje ukazujú, že je bezpečné a účinné podať posilňovaciu dávku už po 3 mesiacoch od podania druhej dávky.

Včasné podanie posilňovacej “booster” dávky je dôležité najmä v čase, keď sa očakáva výrazný nástup Omikronu. Slovensko sa tak pridáva k ostatným krajinám sveta, kde sa tento interval skrátil.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR