Turizmus v Bratislavskom kraji sa prepadol takmer o 90 percent

1861

Bratislavský kraj je najvyhľadávanejšou turistickou destináciou na Slovensku. Opatrenia proti koronavírusu však sektor položili doslova na kolená.

Kým v decembri 2019 navštívilo Bratislavský kraj 131-tisíc návštevníkov, v roku 2020 to bolo už len 14,5 tisíca. Nasledoval Nitriansky kraj s poklesom o 86,3 percenta a Trenčiansky kraj s poklesom o 84 percent. V Bratislavskom kraji, kde bola celková návštevnosť medziročne nižšia, až o 88,9 percenta.

V hoteloch, penziónoch a ďalších ubytovacích zariadeniach sa v decembri 2020 ubytovalo len 68,1 tisíca návštevníkov. Bol to tretí najhorší mesiac v roku poznačenom pandémiou. Hostia strávili v zariadeniach len 222,1 tisíca nocí, čo predstavuje medziročný pokles o takmer 80 percent. V poslednom mesiaci roka 2019 počet návštevníkov prekročil 434-tisíc, ktorí v hoteloch, penziónoch a ďalších ubytovacích zariadeniach strávili jeden milión nocí.

Predseda BSK Juraj Droba upozorňuje na to, že turizmus v našom kraji je nedocenený. Náš Úrad ešte pred pandémiou zrealizoval veľa projektov, ako jednotlivé oblasti zatraktívniť a posilniť. Keď sa pandemická situácia zlepší, opäť cestovný ruch rozprúdime.

„Zo dňa na deň zostali tisíce ľudí bez práce. Korona spôsobila nielen nezamestnanosť, ale aj krach mnohých prevádzok a inštitúcií, ktoré využívali nielen turisti, ale aj domáci obyvatelia,“ povedal predseda BSK Juraj Droba.

Návštevnosť na Slovensku tvorili aj v poslednom mesiaci minulého roka najmä domáci turisti. Najvyšší počet zahraničných turistov navštívilo počas decembra Bratislavský, Žilinský a Prešovský kraj. Ku koncu decembra minulého roku poskytovalo ubytovacie služby 4 309 ubytovacích zariadení, medziročne sa ich počet znížil o 178.

„Cestovný ruch v kraji má podľa mňa stále nevyužitý potenciál a chceme to zmeniť. Boli by ste prekvapení, koľko krásnych a zaujímavých miest ešte nepoznáte. Okrem prírody a bohatej histórie, vrátane atraktívnej habsburskej a napoleonskej, máme vinárstvo, cykloturistiku, gastronómiu, golf, hudobnú turistiku… A samozrejme Dunaj a Malý Dunaj, kde je stále priestor na rozvoj a to máme aj v pláne. Po pandémii urobíme všetko pre to, aby sme turizmus opäť naštartovali,“ dodáva župan.