Ukrajinský baletný súbor a župné Divadlo Aréna sa spojili. Koncertom pripomenú boj o slobodu

1121

Bratislavský samosprávny kraj, Divadlo Aréna a Zdravotné stredisko Rovniankova v Petržalke prinášajú divákom kúsok očarujúceho ukrajinského umenia, ktoré u publika vyvoláva búrlivé ovácie.

Koncert choreografických diel sólistov a tanečníkov baletu Charkovského národného divadla opery a baletu Mykoly Lysenka / Schid Opera BALET GALA sa uskutoční v stredu 22. februára 2023 o 19:00 hodine v Divadle P. O. Hviezdoslava na Laurinskej 20 v Bratislave, kde aktuálne pôsobí župné Divadlo Aréna. Podujatie pripomína smutné prvé výročie agresívnej invázie Ruska v novodobej Európe.

„Je pre mňa cťou, že tento umelecký súbor môžeme privítať aj u nás a spoločne tak vyjadriť podporu občanom vojnou sužovanej Ukrajiny. Rovnako apelovať, že sloboda a nezávislosť každej jednej krajiny je dôležitá. Je to hrôza, ktorá v 21. storočí nemá čo hľadať. Ukrajinským utečencom sme od začiatku invázie podali pomocnú ruku. Konkrétnou formou pomoci sú aj dve všeobecné ambulancie, ktoré sme pre nich otvorili v Zdravotnom stredisku na Rovniankovej ulici v bratislavskej Petržalke. Tieto ambulancie poskytujú primárnu starostlivosť pre dospelých a pre deti, vrátane predpisovania liekov či očkovania,“ zdôraznil predseda BSK Juraj Droba.

Baletný súbor SCHID OPERA je od apríla 2022 na humanitárnom turné Európska cesta. Jeho cieľom je vyzvať občanov EÚ k jednote a podpore Ukrajiny počas vojenskej agresie Ruskej federácie.

Koncert je charitatívnym podujatím. Charkovský baletný súbor, ktorý našiel útočisko v humanitnom centre v Gabčíkove, vystúpi pre odídencov z Ukrajiny, ako aj ľudí, ktorí sa podieľajú na ich podpore, bez nároku na honorár. Cieľom podujatia je priniesť aspoň kúsok ukrajinského domova a umenia. Podporiť peknú myšlienku môže kúpou lístkov aj verejnosť.