Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia stúpla o 11 percent

633

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v šiestom kalendárnom týždni 2023 v porovnaní s predchádzajúcim týždňom na Slovensku stúpla o 11 percent. V prípade chorobnosti na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO) bol nárast o 8,8 percenta. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Epidemiológom počas týždňa nahlásili 53.016 prípadov ARO. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji, najnižšiu v Trenčianskom kraji. Ochorenia sa vyskytli najčastejšie vo vekovej skupine detí do piatich rokov. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 1603 osôb. Ako chrípku a CHPO nahlásili 5990 ochorení, čo predstavuje 11,3 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Trnavskom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na CHPO bola tiež vo vekovej skupine do piatich rokov.

Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu bolo v šiestom kalendárnom týždni hlásené spolu v 67 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Celkovo išlo o 32 materských a 34 základných škôl a jednu strednú školu. V šiestom kalendárnom týždni bol hlásený jeden prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia (SARI) z Prešovského kraja. Od začiatku chrípkovej sezóny bolo hlásených celkovo 102 prípadov ochorenia SARI, ktoré sa v šiestich prípadoch skončili úmrtím.

Hlásených bolo spolu 473 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených metódou RT-PCR, čo je o 31,8 percenta viac ako v predchádzajúcom týždni. Antigénové testy ukázali v danom týždni 532 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19, čo je o 15,9 percenta viac ako v predošlom týždni.

Z celkového počtu prípadov ochorenia COVID-19 bola za február najvyššia chorobnosť vo vekovej skupine 65-ročných a starších osôb. Hospitalizovaných je 241 pacientov. Ochoreniu doteraz podľahlo celkovo 20.982 osôb. Najviac prípadov od začiatku roka bolo zaznamenaných v Košickom kraji, najmenej v Žilinskom kraji.

Zdroj: TASR