UNICEF hľadá pamätníkov povojnovej pomoci

969

Po 2. svetovej vojne Organizácia spojených národov založila organizáciu UNRRA, ktorej hlavnou úlohou bolo zabezpečovať dodávky materiálnej pomoci krajinám poznačených vojnou. Jednou z prvých, kam táto pomoc smerovala, bolo Československo.

Spomínali vaši rodičia, starí rodičia či známi na povojnovú pomoc od UNRRA a UNICEF? Podeľte sa o spomienky a napíšte na pamatnici@unicef.sk alebo na UNICEF, Michalská 7, 811 01 Bratislava.

UNRRA – žuvačky, arašidové maslo a konzervy

Keď sa pamätníkov pýtate, na čo si z povojnovej pomoci UNRRA spomínajú, sú to najmä žuvačky či konzervy, ktoré vtedy mnohí videli prvýkrát.. alebo silón s háčikom, na ktorý mohli chytiť rybu. Pamätníci majú dnes okolo 80 rokov a po vojne boli malými deťmi. Pomoc od UNRRA však bola oveľa rozsiahlejšieho charakteru a bola logisticky aj organizačne náročnou operáciou. Československo získalo od UNRRA pomoc za približne 335 miliónov dolárov.

Čo UNRRA do Československa dodávala?

Mäsové konzervy, strukoviny, tuky, obuv a odevy, lieky, múku, kondenzované a sušené mlieko, ovsené vločky, kávu, kakao, čaj, čokoládu, žuvačky, sardinky, makaróny, ryžu, vanilku, korenie, džemy, sušienky, maslo, margarín. Ďalej pneumatiky, lieky a zdravotnícky materiál, celé vybavenie nemocníc, sanitky, umelé hnojivá, traktory, autobusy, mostové konštrukcie, lokomotívy, autá, pohonné hmoty, kravy a ovce, vajíčka, z ktorých sa tu liahli kuriatka.

Hľadá sa dievčatko z fotografie – pomôžete ho nájsť?

Jedna z vôbec prvých fotografií v archíve UNICEFu pochádza zo Slovenska. Neznámy fotograf sprevádzajúci zásielky pomoci UNRRA odfotil v roku 1946 v Rožňave 9-ročné dievčatko. Stálo bosé na snehu, na priedomí vojnou poškodeného domu. Žilo s tetou a strýkom, pretože mu vojna vzala oboch rodičov. Pomôžete ho nájsť?

Československo, 1946: Bosé 9-ročné dievčatko stojí na snehu pred vojnou poškodeným domom v meste Rožňave.
Československo, 1946: Bosé 9-ročné dievčatko stojí na snehu pred vojnou poškodeným domom v meste Rožňave.

Zdroj: UNICEF