Upozorenie pre návštevníkov hôr a lesov: Dochádza k rýchlemu stmievaniu a poklesu teplôt

514

Horská záchranná služba upozorňuje návštevníkov hôr, že s príchodom jesene dochádza k rýchlemu stmievaniu a poklesu teplôt s výrazným rozdielom medzi dňom a nocou. „Aktuálne už vo vysokohorskom teréne pretrvávajú zimné podmienky, čomu je potrebné prispôsobiť výstroj aj výzbroj. Stále vyzývame na sledovanie aktuálnych podmienok a vývoja počasia pred plánovaním túry,“ uviedla HZS.


V prípade záchranných akcií horská služba tiež upozorňuje, že leteckú techniku nie je možné nasadiť z bezpečnostných dôvodov v horskom teréne po zotmení, ani za nepriaznivého počasia a silného nárazového vetra. Všetky zásahy budú v takýchto prípadoch vykonávať záchranári pozemne a môžu trvať niekoľko hodín. „Prosíme návštevníkov, aby pri plánovaní túr prihliadali aj na tieto skutočnosti a nevystavovali sa tak zbytočnému riziku pri pohybe v horskom teréne,“ uviedla HZS. Pripomína ďalej, že od 1. novembra platí v Tatranskom národnom parku (TANAP) sezónna uzávera vysokohorských chodníkov a trás.


V sobotu (28. 10.) vo Vysokých Tatrách záchranári zasahovali pri pomoci dvom českým horolezcom, ktorí sa poranili počas prechodu po hrebeni medzi Pyšným štítom a Poslednou vežou a neboli schopní túru dokončiť. Po prílete vrtuľníka boli postupne vytiahnutí zo steny v trojrohých šatkách a dopravení na heliport do Starého Smokovca.


Horskí záchranári súbežne poskytli pomoc 47-ročnej slovenskej turistke, ktorá zhruba 200 metrov pod vrcholom Kriváňa na turistickom chodníku nebola schopná samostatne pokračovať do údolia. Žena bola vyčerpaná a dehydrovaná. „Nepriaznivé poveternostné podmienky – nárazový vietor, hmla a slabé sneženie jej zhoršovali podchladenie a celkový zdravotný stav, čo sa stupňovalo so západom slnka,“ priblížila HZS. Záchranári napokon transportovali ženu k terénnemu vozidlu pri Jamskom plese a previezli ju do Starého Smokovca.


„V oboch prípadoch postihnutí nastúpili na túru neskoro. Pri vývoji ďalších udalostí mali obrovské šťastie. Ich žiadosti o pomoc nahlásili ešte v krátkom čase pred zotmením, kedy mohla byť nasadená letecká technika, čím sa zásahy čiastočne urýchlili,“ informovala HZS.

Zdroj: TASR

Upozornenie HZS sa týka najmä našich najvyšších hôr, ale odporúčania odborníkov sú užitočné aj v lesoch Bratislavského kraja.