Menia sa podmienky pre svadby, kary a hostiny

2607

Svadobné hostiny, kary, večierky a podobné podujatia v prevádzkach spoločného stravovania majú od 17. mája nastavené kapacitné obmedzenia počtu účastníkov v závislosti od zaradenia okresu podľa COVID Automatu. Opatrenia sú postavené na regionálnom systéme aby reflektovali na epidemickú situáciu priamo v okrese, v ktorom sa má podujatie uskutočniť.

Pri vstupe je potrebné mať negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo antigénového testu nie starší ako 24 hodín. Detí do 10 rokov sa táto podmienka netýka.

Negatívny výsledok testu je tiež možné nahradiť potvrdením o očkovaní či prekonaní COVID-19:

• najmenej 14 dní od očkovania 2. dávkou mRNA vakcíny,

• najmenej 4 týždne od očkovania prvou 1. vektorovej vakcíny,

• alebo 14 dní po 1. dávke ľubovoľnou vakcínou, ak osoba bola zaočkovaná do 180 dní od prekonania COVID-19,

• potvrdením o prekonaní ochorenia nie starším ako 180 dní.

„Rešpektujte nariadené prekrytie horných dýchacích ciest rúškom či respirátorom. Na podujatiach, kde sa stretávajú osoby z rôznych domácností, ide o mimoriadne dôležité opatrenie. Cieľom je minimalizovať riziko šírenia vírusu a chrániť najmä osoby z rizikových skupín či nezaočkovaných. Respirátor či rúško si snímajte iba čas potrebný na konzumáciu pokrmov a nápojov, chráňte svojich blízkych.“ dodáva Úrad verejného zdravotníctva SR na sociálnej sieti.

Uvedené kapacitné obmedzenia sa netýkajú samotného obradu (napr. sobáš, pohreb, krst), ale upravujú zhromaždenia osôb po obrade, obvykle s občerstvením.

Aktuálne zaradenie okresu v COVID Automate si môžete skontrolovať TU.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR