Úrad verejného zdravotníctva odporúča školám naďalej používať dezinfekciu rúk a časté vetranie priestorov

829

Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča vysokým školám a univerzitám pri príležitosti začiatku nového akademického roku používať dezinfekciu rúk či časté vetranie priestorov. Vyplýva to zo stanoviska hlavného hygienika SR Jána Mikasa.

„Osoby by mali zvážiť používanie respirátorov nad rámec povinností, najmä v preplnených priestoroch (vrátane interiérov verejných budov), kde nie je možné dodržiavať odstupy,“ uvádza sa v stanovisku. Prekrytie horných dýchacích ciest ÚVZ SR dôrazne odporúča osobám s trvalo oslabenou imunitou, s chorobami srdca, pľúc, cukrovkou a s inými závažnými ochoreniami, ale aj seniorom. „Používanie respirátorov dôrazne odporúčame osobám, ktoré začali pociťovať príznaky ochorenia a osobám, ktoré sa vyskytli v blízkosti osôb s klinickými príznakmi ochorenia,“ uvádza sa v stanovisku.

V prevencii šírenia ochorenia COVID-19 odporúča ÚVZ SR naďalej zabezpečiť pri vstupe do interiéru budovy internátu, študentského domova možnosť dezinfekcie rúk, ale zabezpečiť i dostatočné množstvo dezinfekčných stojanov a papierových utierok na toaletách a ďalších priestoroch, kde je to potrebné. ÚVZ SR apeluje, aby sa v pravidelných intervaloch vykonávalo časté vetranie priestorov, pravidelne sa majú dezinfikovať aj dotykové plochy.

V týchto dňoch sa na univerzitách a vysokých školách na Slovensku začína nový akademický rok 2022/2023. Vyučovať sa začína po dvoch rokoch pandémie v plnohodnotnom režime, teda prezenčnou formou.  

Zdroj: TASR