Úrad verejného zdravotníctva varuje pred výskytom nebezpečných kozmetických výrobkov v EÚ

765

Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásil do systému Rapex kontrolný orgán v Nemecku, Írsku a vo Fínsku. Je možné, že výrobky sa nachádzajú aj na Slovensku.

Medzi nahlásenými nebezpečnými kozmetickými výrobkami je Whitestrips pásiky na bielenie zubov, značky Crest 3D White pôvodom zo Spojených štátov amerických. Výrobok s výrobnou dávkou (L) 8219V445 obsahuje nepovolenú koncentráciu peroxidu, čo môže podľa ÚVZ poškodiť zubnú sklovinu, či viesť k vypadávaniu zubov. Na výrobku nie sú taktiež uvedené niektoré povinné údaje. Výrobok je predávaný spotrebiteľom cez internet prostredníctvom webových stránok Whiteteeth.ie a teethwhiteningproducts.ie.

Ďalším nebezpečným je výrobok na bielenie zubov Kit Lase Peroxide Flex značky DMC pôvodom z Brazílie s výrobnou dávkou 13496. Výrobok obsahuje taktiež nepovolenú koncentráciu peroxidu vodíka.

Nebezpečný je aj výrobok na zosvetlenie pokožky Lightening Oil značky Caro Light, výrobnej dávky L4D97406 a pôvodom z Konžskej republiky. Výrobcom je Angel Cosmetics 17e rue Limitée, Kinshasa1. Výrobok obsahuje látku clobetasol propionate v množstve 0,038/100 g, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady.

Zdroj: TASR