Ústna hygiena je veľmi dôležitá pri infekčných ochoreniach

1662

V dnešnej modernej dobe si nevieme predstaviť život bez každodennej hygieny. Pravidelné sprchovanie, umývanie rúk, vlasov, celého tela. Dbáme na časté a pravidelné umývanie rúk. Používame pri tom čo najkvalitnejšie mydlá a prípravky. Zdalo by sa, že v otázke hygieny máme jasno. A predsa veľa z nás nemá dostatok informácií a vedomostí ako vykonávať hygienu ústnej dutiny. Ústna hygiena by mala byť neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života, každodennej starostlivosti o naše telo.

Aj v mimoriadnej situácii spôsobenej novým koronavírusom je dôležitá dôkladná ústna hygiena. Medzi ústnou dutinou a pľúcami totiž prirodzene dochádza k cirkulácii baktérií. Do pľúc sa vdychovaním dostávajú baktérie zo zubného povlaku a z ústnej dutiny. Pri výdychu sa baktérie z pľúc zase dostávajú do ústnej dutiny a usádzajú sa na povrchu zubov a okolitých ďasnách.

Pri infekčných ochoreniach vyvolaných baktériami, sa výrazne zvyšuje počet infekčných častíc v ústach. Ústna hygiena je u pacientov s týmito ochoreniami najmä vo fáze horúčok znížená alebo úplne chýba.

Zubnú kefku preto treba po použití dôkladne opláchnuť teplou vodou a uložiť do zvislej polohy hlavičkou s vláknami nahor, aby voľne vyschla.

Pacientovi počas liečby infekčného ochorenia zubári odporúčajú po očistení chrupu zubnú kefku opláchnuť ústnou vodou. Po vyliečení je vhodné vymeniť všetky pomôcky ústnej hygieny za nové.