V Bratislave bude môcť jazdiť ďalších osemdesiat nových autobusov

751

Niekoľko desiatok kusov „krátkych“ autobusov do 12,2 metra by mohlo v uliciach hlavného mesta premávať už v priebehu budúceho roka. Dopravný podnik Bratislava podpísal rámcovú zmluvu na nákup 80 kusov nových, nízkopodlažných, klimatizovaných vozidiel, ktoré nahradia 12 až 14 ročné autobusy a doplnia flotilu DPB.

Moderné autobusy s najnovšími informačnými a bezpečnostnými systémami „novej generácie MHD“ budú už budúci rok voziť prvých cestujúcich. Rámcovú zmluvu na dieselové vozidlá, spĺňajúce už najvyššiu emisnú normu EURO 6e, podpísal DPB na základe výsledku verejného obstarávania s úspešným uchádzačom – spoločnosťou SOR Libchavy spol. s.r.o.

Celkový objem zmluvy na 80 kusov autobusov typu SOR NS 12 – diesel predstavuje 19 080 000 EUR, pričom podniku sa podarilo vysúťažiť vozidlá v modernejšom dizajne, s lepšou technologickou výbavou a s motorom FPT, ktorý je spriahnutý s automatickou 6-stupňovou prevodovkou ZF, a dokonca za výhodnejšiu cenu v porovnaní s posledným nákupom obdobných krátkych autobusov do 12,2 metra v roku 2017.

Autobusy v bratislavských farbách budú okrem toho vybavené modernými koženkovými sedadlami, kvalitnými nerezovými držadlami a madlami, WiFi internetovým pripojením, USB nabíjačkami, systémom automatického počítania cestujúcich (APC) a fotobunkou nad každými dverami. V autobusoch nebude chýbať ani klimatizácia, ktorá plní funkciu chladenia aj kúrenia. Spúšťaná bude automaticky, a to v závislosti od vonkajšej teploty a teploty v interiéri autobusu. Súčasťou informačného systému (BUSE) budú farebné (RGBLED) informačné tabule a vnútorné displeje, ktoré cestujúcim zobrazujú i aktuálne odchody ďalších liniek v reálnom čase.

Nové vozidlá budú dodávané na základe jednej alebo viacerých objednávok podľa potrieb DPB. Dodacia lehota je stanovená do 12 mesiacov.

Zdroj: ts DPB