V Bratislave je záujem aj o vakcíny, ktoré sú inde na Slovensku nevyužité

2141

Obyvatelia Bratislavy dnes za očkovaním jazdia desiatky až stovky kilometrov. Veľkokapacitné očkovacie centrum prevádzkované samosprávnym krajom v Bratislave, ktoré v nedeľu zaočkovalo 3 460 ľudí, by bez problémov dokázalo za rovnaký čas zaočkovať 5-tisíc a viac obyvateľov. Stačilo by, aby Ministerstvo zdravotníctva SR sprístupnilo pre Bratislavu viac dávok vakcín, ktoré sú momentálne distribuované do iných častí krajiny, kde o ne taký záujem nie je a zostávajú nevyužité.

„O očkovanie je v Bratislavskom kraji dlhodobo najväčší záujem z celého Slovenska. Paradoxne však dochádza k situácii, kedy v našom regióne vakcíny chýbajú, kým inde je ich nadbytok. To, čo navrhujeme, je redistribuovať vakcíny tam, kde sú najviac potrebné,“ vyhlásil bratislavský župan Juraj Droba.

Podľa dostupných dát práve obyvatelia Bratislavského kraja majú najväčší záujem zaočkovať sa už dnes dostupnými vakcínami. K 13.4. bolo v Bratislavskom kraji zaočkovaných 26,86 % obyvateľov, čo je najvyšší podiel na Slovensku. Napriek tomuto záujmu, v realite dnes mnohí obyvatelia hlavného mesta musia za očkovaním cestovať desiatky až stovky kilometrov – do Nitry, Trnavy, Trenčína, prípadne aj ďalej, nakoľko v týchto miestach sú dostupné voľné termíny a priamo v Bratislave sa na ne čaká.

“Zdá sa mi nedôstojné, zbytočne nákladné a trochu aj nebezpečné, aby Bratislavčania a Bratislavčanky za vakcínami cestovali po celom Slovensku, keď vakcíny môžu prísť k nám,” hovorí primátor Hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo.

Rozumieme, že počet dávok vakcín dostupných na Slovensku je stále obmedzený. Ak ale obyvateľ Bratislavy môže už dnes získať termín očkovania napríklad v Nitre, táto istá dávka  by bola efektívnejšie dostupná, ak by sa ňou rovnaký obyvateľ mohol zaočkovať v meste, kde býva. 

Vzhľadom na všeobecný konsenzus, že čo najrýchlejšie zaočkovanie obyvateľstva je jediná cesta von z pandémie a obmedzujúcich opatrení, sme presvedčení, že dávky vakcín, ktoré dnes máme na Slovensku, by mali byť čo najefektívnejšie distribuované tam, kde je o ne najväčší záujem a najrýchlejšie tak pomôžu zvýšiť zaočkovanosť populácie. Vakcíny, ktoré sú distribuované do častí Slovenska, kde je o očkovanie výrazne nižší záujem, neprispievajú k zaočkovaniu populácie, pokiaľ deň čo deň zostávajú v obrovských počtoch nevyužité. Držať dávky vakcín desiatky až stovky kilometrov od obyvateľov, ktorí sú dnes ochotní sa nimi zaočkovať, vytvára bariéru, odrádza od očkovania a v konečnom dôsledku spomaľuje očkovanie celého Slovenska. Prosíme preto vládu, aby čo najskôr navýšili počet dávok a typov vakcín dostupných v Bratislave, kde je o ne záujem obyvateľov a aj logistické kapacity a zbytočne ich nedistribuovali do iných centier, kde často zostávajú nevyužité.

Apelujeme na všetkých Bratislavčanov a Bratislavčanky bez rozdielu veku, aby sa zaregistrovali do čakárne. Chceme veriť, že vláda čím skôr zlepší dostupnosť dávok vakcín v našom meste, aby obyvatelia na ich termín čakali čo najkratšie.