V Bratislave otvorili výstavu fotografií kráľovnej Alžbety II.

807

Výstavu fotografií kráľovnej Alžbety II. pod názvom 70 rokov služby otvorili v utorok v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí. Britské veľvyslanectvo si ňou aj na Slovensku pripomína platinové jubileum, teda 70 rokov od nástupu jej veličenstva na trón.

„Kráľovná Alžbeta II. počas svojho 70-ročného vládnutia navštívila viac ako 120 štátov a v roku 2008 spoločne s princom Philipom aj Slovensko,“ uviedol britský veľvyslanec na Slovensku Nigel Baker na otvorení výstavy, na ktorom sa zúčastnila aj starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. „Kráľovná panuje dlhšie než iný monarcha v histórii, ale ešte dôležitejšie je to, že jej vládnutie charakterizuje mimoriadne oddanie a zmysel pre povinnosť,“ podčiarkol veľvyslanec.

Výstava predstavuje archívne fotografie zo štátnej návštevy kráľovnej Alžbety a princa Philipa na Slovensku v roku 2008, keď navštívili Bratislavu a Vysoké Tatry. Niektoré z nich sú verejnosti prístupné po prvý raz. „Fotografie z tejto vzácnej návštevy zdobia už roky naše veľvyslanectvo. Som nesmierne šťastný, že zábery zachytávajúce jedinečnú atmosféru štátnej návštevy si vďaka výstave bude môcť pozrieť aj široká verejnosť,“ poznamenal Baker k výstave, z ktorej chce veľvyslanectvo urobiť putovnú expozíciu a v najbližších mesiacoch ju predstaviť aj ľuďom v iných slovenských mestách.

Fotografie dokumentujú rôzne časti programu kráľovského páru a poskytujú pohľad späť na jednu z najvýznamnejších návštev v histórii samostatného Slovenska. Baker ďalej priblížil, že vystavené fotografie sú dielom troch talentovaných fotografov – Jany Amarandei, Andreja Bána a Petra Haasa.

Zábery zachytávajú britskú kráľovnú na stretnutí s vtedajším prezidentom SR Ivanom Gašparovičom, na hokejovom zápase v Poprade, na hrebienku pri stretnutí s horskými nosičmi, s umeleckými remeselníkmi v Spišskej Sobote i v kruhu slovenských osobností a umelcov. Na jednom zo záberov je Alžbeta II. zobrazená v rozhovore s legendárnym spevákom Miroslavom „Mekym“ Žbirkom. Ďalšia fotografia zaznamenáva slovenský temperament, ktorý britskej panovníčke na Hlavnom námestí v Bratislave predstavili tanečníci z folklórneho súboru Lúčnica. V sérii fotografií nechýba oficiálny portrét platinového jubilea kráľovnej Alžbety II., ktorý urobil škótsky fotograf Ranald Mackechnie na zámku Windsor.

Výstava na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí potrvá do 21. augusta.

Zdroj: TASR; Foto: Kultúra v Starom Meste