Leteckú bombu nájdenú blízko Mlynských nív zneškodnili pri Rusovciach

2396
Foto: Polícia SR - Bratislavský kraj
Foto: Polícia SR - Bratislavský kraj

Pre nález leteckej bomby v pondelok 20. júla na Chalupkovej ulici v Bratislave pyrotechnik odporučil evakuáciu okolitých budov, ako aj autobusovej stanice Mlynské nivy. Obmedzená bola verejná aj prímestská doprava v centre mesta. Bomba bola po 14. hodine prevezená blízko Rusoviec, kde bola následne zneškodnená.

Leteckú bombu, ktorú našli na stavenisku na Chalupkovej ulici v centre Bratislavy, po prevezení bezpečne zneškodnili v utorok večer v areáli ministerstva vnútra pri bratislavských Rusovciach.

Leteckú bombu z čias bombardovania rafinérie Apollo v roku 1944 našli v utorok ráno počas pyrotechnického prieskumu staveniska na križovatke ulíc Bottova – Chalupkova v centre Bratislavy, kde má vyrásť developerský projekt Metropolis. Po nahlásení nájdenej bomby polícii bolo stavenisko vyprázdnené a polícia z preventívnych dôvodov evakuovala okolie stavby, priľahlé ulice i autobusovú stanicu na Bottovej. V centre Bratislavy sa preto tvorili rozsiahle kolóny. Obmedzená bola aj MHD a regionálna autobusová doprava. Po porade krízového štábu bombu v utorok popoludní previezli mimo obývanú oblasť Bratislavy.

Takto to vyzeralo na mieste nálezu leteckej bomby. Video a foto: Polícia SR – Bratislavský kraj

Pyrotechnik Ján Fehér v pondelok ozrejmil, že ide o leteckú bombu z čias druhej svetovej vojny, keď v júni 1944 americké bombardéry bombardovali v Bratislave rafinériu Apollo, zimný prístav i most cez Dunaj. Pyrotechnik tvrdí, že v tomto území (v okolí niekdajšej rafinérie Apollo) bolo v roku 1944 zhodených niekoľko ton bômb. „Po bombardovaní sa celý objekt zasypal. Nachádza sa tu pôvodná štruktúra terénu, ako to vyzeralo počas druhej svetovej vojny. Teraz sa to pri stavebných činnostiach odkrýva, preto je tu prísny pyrotechnický dozor,“ spresnil Fehér.

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Foto: TASR
Foto: TASR

Doprava bola ochromená. Polícia uzatvorila šesť ulíc

Polícia po náleze bomby uzatvorila pre nález leteckej bomby na stavenisku na Chalupkovej ulici v centre Bratislavy šesť ulíc. Ide o Landererovu ulicu, Mlynské nivy (od križovatky Karadžičova – Košická), Čulenovu ulicu (v úseku Landererova ulica – Dostojevského rad), Chalupkovu ulicu, Bottovu ulicu, a Košickú ulicu (v úseku Mlynské nivy – Landererova). V okolí Chalupkovej a Mlynských nív sa pre evakuáciu a uzatvorenie viacerých ulíc tvorili rozsiahle dopravné kolóny. Paralyzovaná bola aj autobusová a trolejbusová doprava bratislavskej MHD. S obmedzeniami premávali aj spoje dopravcu Slovak Lines, ktorý taktiež musel uzatvoriť autobusovú stanicu na Bottovej.

Zdroj: TASR, Polícia SR-Bratislavský kraj