V Dúbravke vznikne Sad stromov a básní

976

Kus Japonska a najmä veľa krásy. To všetko má do Dúbravky priniesť Sad stromov a básní.

Ide o projekt vysadenia 30 sakúr – japonských okrasných čerešní, ktorý zastrešujú Dúbravčan Vladimír Grežo, predseda predstavenstva Bratislava Tourist Board, Pavol Demeš, bývalý minister medzinárodných vzťahov SR, občiansky aktivista s podporou starostu Dúbravky Martina Zaťoviča.

„Snahou je skrášliť prostredie Dúbravky výsadbou esteticky výnimočných stromov japonskej čerešne – sakury,“ približuje Vladimír Grežo. „S využitím symboliky tohto japonského národného stromu si zároveň pripomenúť 30. výročie samostatnej Slovenskej republiky a nadviazania medzištátnych vzťahov s Japonskom.“

Vysadením 30 sakúr na Valachovej ulici v blízkosti Dúbravského amfiteátra vznikne podľa organizátorov akýsi Sad stromov a básní.

Amfiteáter prešiel koncom leta revitalizáciou a je dejiskom kultúrnych podujatí v mestskej časti. Vznikom nového sadu sa skultúrni aj jeho okolie.

Zaujímavosťou je, že Dúbravka bola v minulosti spájaná s čerešňami, síce nie okrasnými. Mestská časť sa snaží pripomínať a oživovať túto tradíciu. Bola obcou, kde sa darilo ovocinárstvu a čerešne sa vyvážali až do Prahy. Najväčší rozsah nadobudol vývoz po prvej svetovej vojne, keď sa stali významnou obchodnou komoditou, ktorá vylepšovala rozpočet mnohých rodín. Dúbravčania zo železničnej stanice v Lamači v sezóne mohli denne vypraviť jeden až jeden a pol vagóna čerstvých čerešní do Prahy.

Návrat čerešňového kvetu mieru a pokoja do Dúbravky v podobe japonských sakúr symbolizuje aj rovnováhu pre náš svet.

Projekt podporilo Občianske združenie Media.

Výsadba je naplánovaná 15. decembra o 15.00, pričom počas prác symbolicky zaznejú aj tóny od žiačky zo Základnej umeleckej školy Eugena Suchoňa, ktorá sídli neďaleko amfiteátra a už viackrát na ňom aj účinkovala.

V prípade dažďa sa „pokrstenie“ stromov hudbou neuskutoční.