V letectve sa prechádzka na zimný letový poriadok. Kam sa dostanete zo Slovenska?

1004

Prechodom z letného na zimný čas sa od nedele mení v letectve letný letový poriadok na zimný letový poriadok. Košice ponúkajú aj Viedeň. Z Bratislavy sa od konca vlaňajšieho októbra do marca tohto roka dalo využiť 29 pravidelných liniek. Túto jeseň je situácia diametrálne odlišná.

V zimnom letovom poriadku, ktorý začne platiť od 25. októbra 2020 a bude platiť do ďalšej zmeny času, do 27. marca 2021, budú môcť využiť cestujúci počas novembra z Bratislavy spolu 4 pravidelné linky do 3 destinácií. Viac letov je naplánovaných od decembra, ich realizácia bude závisieť od epidemiologickej situácie v jednotlivých krajinách.

Z Letiska M. R. Štefánika bude možné využiť počas novembra 4 pravidelné letecké linky. Letecký dopravca Ryanair zabezpečí pravidelné lety z Bratislavy doLondýna (letisko Stansted), Manchesteru a Dublinu. Dopravca Wizz Air bude lietať do Londýna (letisko Luton) a z neho.

Dopravca Ryanair znížil na blížiacu sa zimu celkový počet letov vo svojej sieti približne o 60 %, z Bratislavy a do nej ponechal počas zimného letového poriadku 3 pravidelné linky, ďalšie destinácie by sa mali vrátiť do ponuky od konca marca 2021, teda od letného letového poriadku.

Viacerí dopravcovia posunuli termín spustenia svojich letov na december. V súčasnosti sú síce povolené prílety, avšak stále platí zákaz vstupu osôb z tretích krajín na Slovensko za účelom turizmu, či povinná domáca izolácia a testovanie na ochorenie Covid-19 po prílete na Slovensko. Povinná domáca karanténa tiež platí pre Slovákov po prílete do iných krajín a stále platí i zákaz vstupu cudzincov do Ruska. To významne limituje počet spojení, ktoré môžu využívať cestujúcich z oboch strán.

Od decembra má dopravca Wizz Air naplánované lety do destinácií Kyjev (Žuljany), Ľvov, Odesa, Skopje, Sofia, Petrohrad, dopravca Pobeda má v letovom pláne od decembra lety do Moskvy a dopravca Air Cairo do Hurghady. Nemožno však vylúčiť, že termín spustenia letov sa posunie.

Dopravca flydubai už skôr avizoval, že svoje plánované lety z Bratislavy do Dubaja v zime neotvorí a presunul ich spustenie na koniec marca 2021.

Destinácie dopravcu Ryanair presunuté na letný letový poriadok 2021:

od konca marca 2021: Brusel (Charleroi), Pafos, Atény, Solún, Alghero, Bologna, Rím, Miláno, Malta, Eindhoven, Malaga, Kyjev (Boryspiľ), Birmingham, Edinburgh

od júna 2021:

  • Burgas, Korfu, Palma de Mallorka
  • zrušené: Paríž (Beuavais), Leeds Bradford

Zimný letový poriadok 2020/2021 – pravidelné lety z BTS:

  • Ryanair – Londýn (Stansted), Manchester, Dublin
  • Wizz Air – Londýn (Luton), v pláne od decembra Kyjev (Žuljany), Skopje, Sofia, Ľvov, Odesa, Petrohrad
  • Pobeda – v pláne od decembra Moskva
  • Air Cairo – v pláne od decembra Hurghada
  • SkyUp Airlines – v pláne od decembra Kyjev (Boryspiľ)

Zdroj: Letisko Bratislava