V Novom Meste majú na streche Tržnice 200 000 včelích pomocníčok

1022

Na streche Novej Tržnice chovajú členovia Novomestského okrášľovacieho spolku a občianskej iniciatívy Nové Mesto – Náš Domov 200.000 pomocníčok. Novomestské včely chránia a pracujú pre mestskú časť.

V minulom roku sa takto podarilo spustit prekrásny projekt chovu včielok. Včelstvo je chované pod vedením včelára p. Dušana Geschwandtnera zo Včeliej farmy Orešany.

„Včely na streche Tržnice sú pokojné, už niekoľko generácií šľachtené pre mierumilovnosť a pochádzajú priamo z Dolných Orešian. Neštípu na počkanie, ak im nejde človek priamo do úľa brať med.“ uvádza včelár Dušan Geschwandtner. S partnerskou organizáciou Ekopodnik je spustená táto špeciálna stránka na sociálnej sieti facebook Bratislavské včely, kde sú o ich živote aktuálne informácie.

Včielky sú ukazovateľom kvality a množstva zelene v meste. V Novom Meste sa o to stará mestskočastná organizácia Eko Podnik. Aj najmä preto bol oslovený nový riaditeľ Vladimir Mikuš. Ten ihneď dal svoju podporu tomuto projektu. Ako dodal, výzvou sa pre neho stala správa rastlín v okolí zhruba 3 až 5 km, ktoré tvoria ako koridor pre zabezpečenie kvalitného a pestrého peľu z kvetov, na výrobu medu pre osadené 4 včelstvá na streche Tržnice.

Ako uvádza skúsený mestský včelár Tomáš Blaškovič, ktorý v Bratislave chová už viacero včelstiev „včely do mesta patria rovnako prirodzene, ako zeleň či parky. Včely tu boli aj pred mestom, nie je preto jediný dôvod, aby tu nemohli byť aj s nami“.

V celej Európe vznikajú v mestách chovy mestských včiel, ktoré prinášajú zmenu v chápaní ochrany biodiverzity a obohacujú mestské prostredie. Nájdeme ich dnes na strechách budov, sídiel inštitúcií, obchodných domoch, či aj škôl v Londýne, Oslo, Paríži, vo Viedni a našťastie hojne už aj v Bratislave, napríklad v Prezidentskej záhrade, Vodárenskej komunitnej záhrade, či rovnako na strechách sídla Slovenskej Sporiteľne, Hotela Gate One, Rektorátu Paneurópskej Univerzity, streche YIT, či budovy Magistrátu Hl. Mesta.

Včely zohrávajú dôležitú úlohu pri vytváraní rovnováhy v ekosystémoch. Veď sú najväčším opeľovačom plodín a závisí na nich trištvrtiny úrody na Svete. Včely sú chované v meste aj za účelom získavania netradičných druhov medu. Mestský med vďaka rozmanitosti rastlín, na ktoré v meste včielky lietajú, je chuťovo bohatý a rovnako zdravotne bohatý na antibakteriálne a antimikrobiálne látky. Konzumácia lokálneho medu môže pomôcť aj alergikom, pre vysoký obsah peľu, ktorý včely zbierajú z miestnych rastlín. Malými dávkami v mede a jeho konzumáciou si vybudovávajú voči nim odolnosť.

Zdroj: Nové Mesto – Náš domov