V pondelok otvoria niektoré školy, predchádzať tomu bude testovanie

1711

V pondelok 7. 12. a v ďalších dňoch otvoria svoje brány niektoré školy na Slovensku, ktoré o to prejavili záujem.

Po piatkovom mimoriadnom rokovaní vlády to oznámil minister školstva Branislav Gröhling s tým, že pôjde o pilotný projekt. Otvoreniu bude predchádzať testovanie žiakov, ich rodičov i zamestnancov škôl. Gröhling spresnil, že v decembri budú nastavovať a dolaďovať podmienky, aby už boli na januárové otvorenie škôl pripravené.

Školy si nebudú musieť otvárať vlastné odberové miesta, môžu si zazmluvniť aj tie, ktoré sú v okresoch, avšak v inom čase, ako sú zazmluvnené pre ministerstvo zdravotníctva. Premiér tiež povedal, že každá škola môže začať testovať a následne otvárať aj uprostred týždňa, alebo môže takto otvárať len jednotlivé ročníky. 

„Neznamená to, že v pondelok a v ďalších dňoch sa majú otvoriť všetky školy. Budú to školy, ktoré kontaktovali Úrad vlády SR, premiéra či ministerstvo školstva. Pilotným spôsobom budeme sledovať, ako budú prebiehať jednotlivé nastavené opatrenia,“ spresnil šéf rezortu školstva. Premiér Igor Matovič avizuje, že pôjde o desiatky škôl, ktoré prejavili záujem sa zapojiť do pilotného projektu. „Určite to nebudú stovky škôl,“ poznamenal predseda vlády.

Žiakov a ich rodičov či zamestnancov škôl by mali testovať na COVID-19 v mobilných jednotkách. Prvé školy sa budú testovať podľa predsedu vlády už tento víkend, v pondelok či v ďalších dňoch budúceho týždňa. Frekvencia testovania má závisieť od epidemiologickej situácie v danom regióne a bude to buď sedem, 14, alebo 21 dní. Gröhling avizuje, že postupne sa budú zverejňovať uznesenie vlády, vyhláška hlavného hygienika, rozhodnutia rezortu školstva i ďalšie manuály. Budú sa nastavovať podmienky aj v spolupráci so zástupcami miest, obcí či vyšších územných celkov.

Matovič priznal, že školy sa otvárajú v ťažkej epidemiologickej situácii, keďže počet pozitívnych prípadov na COVID-19 na Slovensku opäť prudko rastie. „V tejto situácii naberáme odvahu, aby sme právo chrániť zdravie a právo na vzdelanie zladili,“ deklaroval.

Žiaci druhého stupňa základných škôl sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Rovnako sa z domu vzdelávajú aj študenti stredných škôl. Vysokoškoláci sa majú vyučovať dištančne do konca zimného semestra. Výnimku majú len žiaci materských škôl a prvého stupňa základných škôl, tí sa môžu vzdelávať v školách prezenčne. Rovnako sa v školách môžu vzdelávať aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú z maximálne piatich žiakov a pedagóga.

Ako to bude v Bratislavskom kraji?

Bratislavská župa jednoznačne podporuje myšlienku otvorenia škôl. Ktorých škôl by sa to malo týkať, to závisí od konkrétnych podmienok, ktoré stanoví štát. BSK zisťoval záujem a pripravenosť škôl, pričom väčšina škôl deklarovala ochotu aj pripravenosť opätovne spustiť vyučovanie. Samosprávny kraj intenzívne komunikuje s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu a tiež s riaditeľmi škôl. Samosprávny kraj je pripravený pomôcť školám pri organizovaní testovania.

Konkrétnosti vám prinesieme bezodkladne po tom, ako budú dohodnuté podrobnosti.

Zdroj: TASR; Ministerstvo školstva SR