V Ružinove pribudlo inovatívne osvetlenie priechodu pre chodcov

1482

V mestskej časti Ružinov pribudlo inovatívne osvetlenie priechodu pre chodcov na ulici Maximiliána Hella. Ide o úplne nový patent slovenskej firmy Aria33. Umiestnený projektor je len druhým vyrobeným prototypom na Slovensku.

Hlavnými výhodami sú kvalita osvetlenia. Chodec je v noci výrazne viditeľnejší a premietané svetlo psychologicky núti vodiča spozornieť, ľahká inštalácia, aj ak je lampa pár metrov od priechodu, dá sa na ňu umiestniť a netreba prirábať nový stĺp, zapína sa len vtedy, ak k priechodu príde chodec, okrem frekvencie premávky dokáže kamerovo snímať cestu a merať napríklad aj čistotu vzduchu.

„A keďže funguje na princípe projekcie svetla, skúšam zariadiť, aby premietaný obrazec napríklad v zime mohol mať tvar snehových vločiek.“ približuje starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren.

Starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren spolu so štátnym tajomníkom Ministerstva vnútra SR Jánom Lazarom a príslušníkmi Polície Slovenskej republiky uviedli do prevádzky inovatívne osvetlenie priechodu pre chodcov na ulici Maximiliána Hella..

Prvý projektor už pár mesiacov funguje v Žiari nad Hronom, ale tento bratislavský je výkonnejší a doplnený novými funkciami.

„Testovacia prevádzka začala a naozaj som rád, že práve my máme príležitosť využiť túto technológiu na jednom z našich priechodov, v blízkosti ktorého sa nedávno stala vážna nehoda. Veru, v Ružinove je viac miest, kde by sa na priechodoch osvetlenie hodilo napríklad neďaleko na Tomášikovej, to však žiaľ nie je cesta v našej správe a na testovanie novinky je zatiaľ príliš frekventovaná.“ dodáva starosta.

Zdroj: Martin Chren – starosta Ružinova