V Ružinove sa vďaka behaviorálnemu projektu znížil počet cigaretových ohorkov na zemi o 70%

1252

Jeden z nekonečných problémov s čistotou hlavného mesta sú cigaretové ohorky. Ležia skoro všade a vyzbierať ich je v podstate nemožné. Do veľkej miery je to zrejme dané zvyklosťou mnohých fajčiarov zahodiť ich len tak na zem. Lenže ohorok od cigarety sa len tak nerozloží, často obsahuje aj plasty a obsahuje až 140 jedovatých látok.

Mestská časť Ružinov v spolupráci s ENVI – PAK Zelený bod a Fakultou sociálnych a ekonomických vied sa tento rok pustili na dvoch miestach na Štrkovci do projektu, ktorého cieľom bolo motivovať ľudí, aby zahadzovali menej ohorkov na zem. Umiestnili rôzne tabuľky, nápisy na zemi, pridali koše a monitorovali situáciu.

„No a výsledky sú skvelé. Vďaka týmto behaviorálnym opatreniam sa počet ohorkov na zemi znížil na jednom mieste o 60 % a na druhom až o 71 %. To znamená o dosť čistejšie prostredie, v ktorom sa často pohybujú naše deti,“ približuje starosta Ružinova Martin Chren.

Takéto behaviorálne projekty sú lacné, jednoduché a pomerne účinné. Nie je to pri tom žiadna novinka. Podobné opatrenie vyskúšalo amsterdamské letisko už začiatkom 90tych rokov, keď sa snažili zlepšiť čistotu pánskych toaliet. Urobili jednoduchú vec – do stredu každého pisoáru umiestnili malý obrázok muchy. Množstvo chlapov, ktorí “netrafili” pisoár, sa okamžite znížilo o 80 % a celkové náklady na umývanie pánskych záchodov klesli o 8 %. Všetko len vďaka jednému obrázku malej muchy, ktorý vo väčšine mužov prebudil “inštinkt lovca” a nenápadne nás primäl presnejšie mieriť.

Zdroj: Martin Chren-starosta Ružinov