V Ružinove sa začína stavať nová škola

1733

Bratislavský samosprávny kraj vybojoval v Bruseli 63 miliónov eur. Slúžiť budú na navýšenie kapacít základných škôl, kde aktuálne chýba vyše 9000 miest. Vďaka tomu vznikne viac ako 4 000 nových miest. Jednou zo škôl, kde pribudnú miesta pre školákov, je základná škola na Ostredkovej ulici v Ružinove, kde sa začína s výstavbou.

„Ide o ďalší projekt z 26, financovaný z európskych peňazí. Potreby na vzdelávanie sú v tejto časti obrovské a my sme prispeli malou troškou vďaka peniazom európskej únie. Cesta však nebola ľahká.Museli sme Brusel presvedčiť, že aj napriek tomu, že štatisticky vychádzame ako najrozvinutejší kraj, máme rovnaké, možno aj horšie štrukturálne problémy ako iné kraje na Slovensku a k tým patrí aj nedostatok kapacít základných škôl. Som rád, že sa to podarilo,“ povedal predseda BSK Juraj Droba.

Posledná základná škola bola v Ružinove postavená pred 55 rokmi. Odvtedy však v tejto mestskej časti pribudlo vyše 4000 nových obyvateľov a 10 000 bytov a domov. Kapacity základných škôl sa však nezvyšovali. Preto aj Ružinov má, tak ako iné mestské časti, mestá a obce, veľký problém s hľadaním miest pre prváčikov.

„Napríklad tu na ZŠ Ostredková sme tento rok prijali 100 detí len zo spádovej oblasti Ostredkov. Polovicu z nich by sme nedokázali prijať, keby nám bratislavská župa nepomohla a neposkytla dve triedy na susednej strednej škole. Preto je pre nás nevyhnutné dostavovať základné školy a rozširovať kapacitu. V minulosti to nebolo možné. Trvalo štyri roky presvedčiť Brusel, že Bratislava a bratislavský región sú bohatí len na papieri, a že aj my potrebujeme čerpať eurofondy na ZŠ. ZŠ na Ostredkovej je už druhou školou, kde sme začali vďaka európskym peniazom stavať. Bude to asi najmodernejšia škola v Bratislave s rôznymi technológiami od tepelných čerpadiel, cez solárne panely až po vnútornú rekuperáciu vzduchu, aby aj alergici mali zabezpečený čerstvý vzduch, “ priblížil starosta MČ Bratislava – Ružinov Martin Chren.

Nový pavilón začne slúžiť deťom už budúci školský rok. Existujúca škola sa tak rozšíri o sedem tried, dve odborné učebne, tri kabinety, šatne, súčasťou bude aj samostatná vrátnica a nová veľká telocvičňa s kapacitou 500 miest. Tento priestor bude slúžiť aj verejnosti, ale napr. aj na rôzne športové a tanečné podujatia.

„Keď sa škola otvorila, mala 25 kmeňových tried a odborné učebne a na doobehné a poobedné smeny do nej 800 žiakov. Dnes v 21. storočí máme 37 tried a 913 žiakov a deti nechodia na smeny. Čiže my sme už všetky odborné učebne, kabinety a ďalšie priestory prerobili na triedy, aby sme mali deti kde vzdelávať. Myslím si, že deti si zaslúžia moderné priestory, či telocvičňu. Teším sa, že môj sen učiť v novovybudovanej modernej škole sa stal skutočnosťou. Ide o veľmi nadčasový projekt, ktorý tu bude stále. Aj vtedy, keď demografická krivka opäť klesne a bude menej detí. Vtedy tu môže vzniknúť priestor pre vytvorenie krúžkovej popoludňajšej činnosti, tréningy a mnohé ďalšie,“ doplnila riaditeľka ZŠ Ostredková Erika Drgoňová.