V septembri sa začína nová divadelná sezóna v našich župných divadlách

603
V septembri sa začína nová divadelná sezóna v našich župných divadlách
V septembri sa začína nová divadelná sezóna v našich župných divadlách

Bratislavský samosprávny kraj zriaďuje Divadlo Aréna, Divadlo Astorka Korzo´90, Bratislavské bábkové divadlo Divadlo Ludus.

V novej divadelnej sezóne 2023/2024 si naše divadlá pripravili množstvo zaujímavých kultúrnych aktivít pre obyvateľov a návštevníkov Bratislavského kraja. 

Divadlo Astorka Korzo´90 si v 34. sezóne pre divákov pripravilo nové premiéry, Festival Astorka 2024, Dni Astorky v Prahe, séria Červený balón, účasť na Noci divadiel s inscenáciou Friedricha Dürremmatta MALÉR, nové aktivity v Štúdiu A2 na Mickiewiczovej 2 a mnoho ďalších umeleckých podujatí. Repertoár divadla obohatia tri nové inscenácie súčasných autorov. Na Slovensku budú uvedené prvýkrát, ako slovenské premiéry:

  • Groteska KARTÓNOVÝ OTECKO
  • PRÍHODY TULÁKA PO SLOVENSKU
  • ŽENY VEĽKÝCH MUŽOV

Divadlo Aréna sa v nadchádzajúcej sezóne bude sústrediť na svoje pôsobenie v dočasných náhradných priestoroch (DPOH), kde bude naďalej hrávať svoje predstavenia, a taktiež na zájazdovú činnosť v rámci Slovenska, najmä Bratislavského kraja.

V divadelnej sezóne 2023/2024 sa tak návštevníci Divadla Aréna môžu tešiť na tituly z Občianskeho cyklu, obľúbené komédie, osvedčené klasické tituly, či rozprávky pre deti, ktoré sú súčasťou aktuálneho repertoáru.

V novom kalendárnom roku Divadlo Aréna čaká náročné sťahovanie do zrekonštruovaných priestorov a technické prispôsobenie jednotlivých inscenácií novým podmienkam.

S prechodom do novej budovy čaká našich divákov množstvo prekvapení v podobe nových aktivít a pripravovaných premiér.

Divadlo Ludus V uplynulej divadelnej sezóne uviedlo dva nové tituly – Sacrum a Inscenáciu Dospelosť. Aj v tejto sezóne pre Vás Divadlo Ludus pripravuje atraktívne divadelné prekvapenia, zmyslové zážitky a výživný materiál pre premýšľanie, dialóg a diskusiu. Na úvod divadelnej sezóny bola pripravená divadelná inscenácia História istého násilia. Neskôr, v divadelnej sezóne 2023/2024, pripraví Divadlo Ludus inscenácie Odysea a Verbum. Ďalším projektom, ktorý by mal začať v decembri 2023, je spolupráca s mestskou knižnicou v Bratislave. V spolupráci so študentmi a študentkami VŠMU Divadlo Ludus pripraví krátke lecture performance a diskusie, ktoré budú spájať témy našich inscenácii s modernou literatúrou. Séria s názvom Nepovinné čítanie bude premýšľať o knihách, ktoré sa do kurikula stredných škôl nedostali, ale priťahujú pozornosť mladých ľudí.

Bratislavské bábkové divadlo začalo už počas divadelných prázdnin skúšať novú komicko-poučnú inscenáciu s názvom Zázračný lekár, ktorá vzniká v spolupráci s mladým nezávislým Divadlom Houže. Premiéra inscenácie prebehne 20. októbra 2023. Na začiatok roka 2024, teda druhú polovicu sezóny, pripravuje divadlo premiéru nového projektu s českou režisérkou, performerkou a choreografkou Eliškou Brtnickou. Divadlo čakajú v októbri a novembri posledné festivaly roka v Českej republike. Predstaví sa na Festivale SPECTACULLO INTERESSE v Ostrave, na Festivale české slovenské tvorby pro děti v Prahe a na festivale Přelet nad loutkářským hnízdem opäť v Prahe.

Okrem toho sa divadlo v druhej polovici sezóny pripravuje na presun do svojich novozrekonštruovaných priestorov na Dunajskej ulici, ktorý bude veľkou udalosťou nielen pre život divadla, ale aj pre jeho návštevníkov.