Kuchyne školských jedální budú môcť variť pre seniorov a žiakov

5900

Príprava stravy v školských a predškolských zariadeniach bude prebiehať pri dodržaní prísnych a presne definovaných hygienických podmienok. Povolenie vydal Úrad verejného zdravotníctva.

V súvislosti so vzniknutou komplikovanou situáciou so šírením koronavírusu sa uzavreli všetky školy a školské zariadenia. Školské jedálne tak zostali nevyužité. Mnohé samosprávy obcí iniciatívne prejavili záujem o prípravu stravy v školských stravovacích zariadeniach a jej výdaj cudzím stravníkom, najmä seniorom i žiakom, ktorí majú obmedzené možnosti pripraviť si teplé jedlo doma sami.

Najmä pre seniorov zohráva výživa kľúčovú úlohu pri udržaní zdravia a kvality života. Preto sa od piatku 3.4.2020 budú môcť školské jedálne využívať na zabezpečenie stravy pre seniorov, ktorým strava bude dovezená domov na základe dohody so samosprávou, alebo si ho prídu vyzdvihnúť osobne. Zásobované budú aj domovy sociálnych služieb a domovy dôchodcov.

O tom, či sa kuchyne školských jedální otvoria, rozhodnú samotné mestá a obce na základe toho, či dokážu splniť prísne hygienické opatrenia.

Pre vysvetlenie: Do jedální nebudú chodiť seniori a žiaci spolu a nebudú tam spolu sedieť a jesť. Jedlo sa bude vydávať a roznášať pre tých, ktorí si ho nedokážu zabezpečiť sami.

Celé znenie usmernenia hlavného hygienika si môžete prečítať tu:
Výdaj stravy cudzím stravníkom počas mimoriadnej epidemiologickej situácie prostredníctvom školských stravovacích zariadení