V Starom Meste nájdete štyri verejné defibrilátory. Aj vy môžete nimi zachrániť život

864

Viete, čo je verejný defibrilátor? Jednoducho fungujúci prístroj, ktorý môže pri zástave srdca pomôcť ušetriť cenné sekundy pred príchodom zdravotníkov. A zachrániť tak život. Vďaka staromestským dobrovoľným hasičom z DHZO Bratislava Staré Mesto odteraz verejné defibrilátory nájdete aj v Starom Meste – na štyroch dobre známych miestach.

Defibrilátory nájdete vo vstupnej hale miestneho úradu na Vajanského nábreží 3 v podbrání Zichyho paláca, na „domčeku“ v Medickej záhrade a pri trhovisku na Žilinskej na vonkajšej stene požiarnej zbrojnice. Piaty defibrilátor majú staromestskí hasiči na základni vo vozidle.

Defibrilátor dokáže bez väčšej údržby slúžiť štyri roky – taká je výdrž batérie. Po jej výmene môže fungovať ďalej. Funkčnosť sa kontroluje každého štvrť roka. V Starom Meste nájdete typ prístroja, ktorý poznajú napríklad aj obyvatelia susednej Viedne. Dôvodom bolo, aby ho vedeli použiť aj turisti. Verejný defibrilátor dokáže podľa neho obslúžiť každý, používa sa veľmi jednoducho. Po otvorení škatule „zapípa“ a okamžite začne navigovať človeka, ktorý ho obsluhuje. Treba len pozorne počúvať pokyny.

Do budúcnosti staromestskí hasiči plánujú rozmiestniť ďalšie defibrilátory, ale aj vylepšiť tie existujúce. Napríklad komunikátorom, ktorý bude okamžite informovať operačné stredisko, aby vyslalo na miesto odbornú pomoc. Verejné defibrilátory získal DHZO-BA Staré Mesto vďaka grantu SPP.

Zdroj: Staré Mesto-srdce Bratislavy