V súťaži návrhov na Hrob neznámeho vojaka zvíťazilo dielo Mareka Kvetána

800

Bratislavské Staré Mesto zverejnilo víťazný návrh výtvarnej súťaže na protokolárne miesto Hrob neznámeho vojaka, ktoré má vzniknúť na Rázusovom nábreží. Dielo má tvar levitujúceho kruhu symbolizujúceho štít padajúci alebo opierajúci sa o zem, doplnené je o motív večného ohňa, v noci svetelného lúča. Pamätník bude zároveň podsvietený. Protokolárne miesto by malo byť hotové v septembri. 

Kruh, ako symbol času a večnosti je základom budúceho protokolárneho miesta Hrob neznámeho vojaka. Jeho autorom je sochár Marek Kvetán, ktorý sa stal víťazom medzinárodnej súťaže výtvarných návrhov na protokolárne miesto Slovenskej republiky. Rozhodla o tom 21. marca 2022 odborná porota pod vedením významnej teroetičky umenia Ľuby Belohradskej. Okrem odmeny 15-tisíc eur získal víťaz aj licenciu na dielo. Kvetánov pamätník má tvar čiastočne levitujúceho kruhu – zhotovený môže byť z ocele alebo bronzu -, ktorý symbolizuje štít padajúci alebo opierajúci sa o zem.

„Samotný tvar kruhu tu zastupuje aj symbol času a večnosti, čím odkazuje k pietnemu miestu pamätníka,“ vysvetlil autor. Teleso pamätníka je doplnené o motív večného ohňa. Dielo by malo do priestoru medzi Propellerom a parkom na Vajanského nábreží pribudnúť už v septembri tohto roka.

„Ide o veľmi exponovaný priestor, kde už teraz existuje súbeh viacerých sochárskych diel. Navyše, do hry vstupuje aj ľudský faktor – keďže ide o obľúbené prídunajské korzo. Toto všetko museli súťažiaci navnímať a správne vyhodnotiť a Marek Kvetán bol v tomto najúspešnejší,“ zhodnotila vedúca poroty Ľ. Belohradská. Ocenila minimalistické riešenie, ktoré výrazne emocionálne spája symboliku obete a končiaceho života. „Ten kruh, ktorý istým spôsobom levituje v priestore, upozorňuje na vratkosť ľudskej existencie. A zároveň – kruh vždy symbolizuje nekonečný príbeh trvania, ale aj nekonečnosť ľudského života,“ zhrnula Ľ. Belohradská.

Druhé miesto získal návrh moravských sochárov Pavla Korbičku a Ondřeja Bělicu, tretie ocenené dielo – „zrkadlový kruh“ – je výsledkom spolupráce architektov Emanuela Zatlukaja a Branislava Lackoviča a sochára Jakub Trajtera. Súťaž výtvarných návrhov vyhlásilo Staré Mesto v polovici januára 2022, odbornou garantkou bola vedúca kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia SNG Lucia Gregorová Stach.

8 najlepšie hodnotených výtvarných návrhov na budúci Hrob neznámeho vojaka

Zdroj: Staré Mesto-srdce Bratislavy