Vajnorská jelša reprezentuje náš kraj v ankete Strom roka 2021

1473

Vo vajnorských vinohradoch rastie vzácna a mimoriadne pekná jelša. Má 80 rokov, výšku 12 metrov a v 19. ročníku unikátnej ankety bojuje o titul Strom roka 2021.

Jelša bola do finálnej 12-ky vybraná ako jediný strom z Bratislavského kraja. O víťazovi rozhodujú svojim hlasovaním občania a prvé miesto dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. Okrem toho postúpi do ankety Európsky strom roka.

Anketu organizuje Nadácia Ekopolis a takto môžete za našu jelšu hlasovať:

  • Online TU
  • Alebo vyplnením hlasovacieho lístka, ktorý nájdete v letnom čísle časopisu Krásy Slovenska, kníhkupectve Artforum v Bratislave
  • Hlasovať je možné aj formou SMS a to zaslaním správy vo formáte STROM*10*kontaktne údaje na číslo 7773.
  • Alebo na sociálnej sieti Facebook na fanpage Nadácia Ekopolis

Hlasovanie bude prebiehať do septembra 2021.

Ochrankyňa vinohradu

Strom sa nachádza vo vajnorských vinohradoch blízko obľúbenej cyklotrasy Jurava. Ešte v roku 1950 sa v danej lokalite nachádzal lesík, dnes ostal strom osamotený medzi riadkami zarastených vinohradov. V minulosti tu bola pravdepodobne studnička, ešte aj dnes môžeme častokrát pri strome stretnúť divú zver, ktorá sa sem chodí napájať. Strom má približne 80 rokov a okrem toho, že je veľmi pekne tvarovaný, vytvára neopakovateľnú atmosféru spolu s výhľadom na Malé Karpaty, ktoré sa nachádzajú za ním.

Druh: Jelša lepkavá
Latinský názov: Alnus Glutinosa
Vek: 80 rokov
Obvod: 250 cm
Výška: 12 m
Lokalita: Vajnorské vinohrady, okres Bratislava 3, Bratislavský kraj