Cyklomost Vysoká pri Morave – Marchegg: Takto pokračuje výstavba

2745

Stavebné práce na projekte cyklolávky medzi obcami Vysoká pri Morave a Marchegg sú v plnom prúde. Pozrite si letecké zábery zo stavby.

Už budúci rok na jar spojí brehy rieky Moravy nový cyklomost. Vybudovaný bude medzi Vysokou pri Morave a rakúskou obcou Marchegg. V súčasnosti sa na stavbe realizujú nájazdové rampy na oboch stranách rieky, ako aj násyp na slovenskej strane. Najvýznamnejším míľnikom stavby bude osadenie hlavného poľa, ktoré očakávame v októbri tohto roka.

Most cez rieku Morava prepojí medzinárodnú cyklotrasu železnej opony Eurovelo 13 s rakúskou cyklotrasou Kamp-Thaya-March. Dĺžka bude 270 metrov, šírka 4 metre. Projekt realizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci so Spolkovou krajinou Dolné Rakúsko v rámci Programu spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko.

Vŕtaním mostových pilót vo štvrtok 22. apríla 2021 sa naplno rozbehli stavebné práce na projekte cyklolávky medzi obcami Vysoká pri Morave a Marchegg. Konštrukcia bude zavesená na oceľových pilieroch. Návrh mosta je realizovaný ako 5-poľová konštrukcia s rozpätím hlavného poľa 80 m a oboch predpolí 2×25 m. Maximálna výška pilierov je 17 metrov a po dokončení ostane minimálna plavebná výška 7 metrov.

„Projekt okrem ekologickej cyklodopravy a turizmu podporí aj cezhraničnú spoluprácu a regionálny rozvoj. Taktiež pomôže vytváraniu nadnárodných partnerstiev a teda je odpoveďou na neustále sa meniacu diverzitu európskej spoločnosti,“ hovorí bratislavský župan Juraj Droba.

Foto a video: BSK/ Michal Feik