Vedeli ste, že niektoré zábery z filmu Sváko Ragan boli natáčané v Záhorskej Bystrici?

2873
Zdroj: csfd.cz

Počas vianočných sviatkov máme možnosť vidieť v televízií množstvo skvelých filmov, medzi ktoré rozhodne patrí aj známa slovenská klasika Sváko Ragan. V legendárnom trojdielnom filme Martina Ťapáka stvárnil huncútskeho garbiara z Brezovej Jozef Kroner. Niektoré zábery sú natáčané priamo v Záhorskej Bystrici na dolnom konci či na Námestí sv. Floriána pri ľudovom dome.

„Na základe rozprávania starších Bystričanov vieme, že niektoré humorné scénky v druhej časti, ako napríklad jazda na kolotoči, prevoz truhly aj s muzikantami na voze boli sfilmované na základe prerozprávania tecinky Marky z dolného konca pánovi Kronerovi,“ priblížila mestská časť na sociálnej sieti.

Režisér Martin Ťapák sa rozhodol pre Záhorskú Bystricu napriek, tomu, že dej sa prevažne odohráva na myjavských kopaniciach. Dôvodom bola zhodná architektúra oboch lokácií. Domy s dvoma vysunutými čelami a dvoma oblokmi do ulice sú typické pre Myjavu a jej kopanice. A potom ešte práve pre Záhorskú Bystricu.

„Bolo vtedy chladno a Jožko Kroner sedel medzi natáčaním u mojej starenky Marky na teplom čaji. A ona mu porozprávala príbehy,“ zaspomínala si obyvateľka Záhorskej Bystrice.

Zdroj: Záhorská Bystrica