Veľkokapacitné očkovacie centrum: Otázky a odpovede

189174

Bratislavský samosprávny kraj spustil veľkokapacitné očkovacie centrum proti ochoreniu COVID-19. Tu nájdete odpovede na najčastejšie otázky o tomto projekte.

PRIESTORY

Prečo si Bratislavský samosprávny kraj vybral práve priestory Národného futbalového štadióna?
Bratislavský samosprávny kraj urobil prieskum viacerých lokalít. Išlo najmä o športoviská a veľké haly. Skúmali sme, či je priestor voľný (napríklad či tam neprebiehajú tréningy alebo zápasy), aké je technické vybavenie, dopravná dostupnosť (vrátane parkovacích kapacít), cenové podmienky a pod. Národný futbalový štadión spĺňa všetky tieto predpoklady. Je lokalizovaný v širšom centre s výbornou dopravnou dostupnosťou, má dostatočné parkovacie kapacity, má potrebné technické vybavenie (napríklad špičkové technológie filtrácie vzduchu), bol aj cenovo najvýhodnejší a zároveň je voľný.

V akých priestoroch sa očkuje? Očkuje sa na trávniku štadióna?
Očkovanie prebieha v moderne vybavených konferenčných priestoroch vo vnútri. Budete teda chránení pred nepriaznivým počasím. Priestor je delený na tieto časti: registrácia, pohovor s lekárom, očkovanie, pozorovacia časť (oddychová zóna). Teda, nie, neočkuje sa na trávniku.

Ako je riešená dezinfekcia priestorov a ochrana pred vírusom?
Priestor ako Národný futbalový štadión je pre veľkokapacitné očkovanie mimoriadne bezpečné miesto. Vďaka pravidelnej filtrácii vzduchu a unikátnym technológiám je všetko zabezpečené tak, aby sa pri očkovaní nikto nenakazil.

Národný futbalový štadión

PROCES OČKOVANIA

Ako sa môžem prihlásiť na očkovanie?
Prihlasovanie na očkovanie spravuje Národné centrum zdravotníckych informácií (teda nie Bratislavský samosprávny kraj). Požiadavku na očkovanie môžete zadať cez portál vakcinacia.nczisk.sk.

Existuje možnosť prihlásiť sa do náhradníckeho zoznamu?
Áno. Ak ste nedostali SMS, nemáte PIN kód alebo vám nevyhovuje termín, môžete využiť aj registráciu cez Bratislavský samosprávny kraj kliknutím NA TENTO ODKAZ.

Kto sa môže prihlásiť na očkovanie?
Aktuálne informácie nájdete na portáli vakcinacia.nczisk.sk.

Očkujete aj bez registrácie?
Áno, ale vzhľadom na veľký záujem odporúčame registráciu buď cez NCZI alebo náš registračný formulár.

Ako prebieha očkovanie?
Registrácia -> Vstupný pohovor s lekárom -> Očkovanie -> Pozorovanie (15 minút) -> Odchod

Čo si mám so sebou priniesť?
Občiansky preukaz, kartičku poistenca) a pozvánku (SMS alebo e-mail).

Čo si obliecť?
Dajte si také oblečenie, ktoré si môžete čo najrýchlejšie vyzliecť, nebude vám prekážať a vďaka ktorému si budete môcť ľahko obnažiť jedno rameno ruky (ktoré nie je dominantné).

S akou časovou rezervou mám prísť?
Príďte načas alebo maximálne 5 minút pred termínom, ktorý ste dostali v SMS. Ak prídete príliš skoro, pred očkovacím centrom sa budú tvoriť zbytočné rady. Každý objednaný bude zaočkovaný.

Čo sa ma bude pýtať lekár?

  1. Boli ste očkovaný/á proti COVID-19?
  2. Máte príznaky akútneho ochorenia (teplota nad 37 °C, kašeľ, herpes, bolesť hrdla, slabosť, malátnosť, bolesť kĺbov,…)?
  3. Trpíte závažným ochorením, ktoré bolo v minulosti posudzované ako prekážka očkovania?
  4. Mali ste v minulosti závažnú reakciu po podaní vakcíny – napr. anafylaktický šok?
  5. Mali ste niekedy v minulosti závažné vedľajšie účinky po podaní vakcíny?
  6. Máte vážnu poruchu zrážanlivosti krvi alebo beriete lieky na riedenie krvi?
  7. Máte závažnú poruchu imunity?
  8. Ste tehotná alebo dojčíte?
  9. Absolvovali ste v posledných dvoch týždňoch nejaké iné očkovanie?

Koľko bude očkovanie trvať?
Vyhraďte si čas približne pol hodinu. Samotné očkovanie je veľmi rýchle, ale približne 15 minút bude potrebné počkať na pozorovanie, či nenastali vedľajšie účinky.

Ako budem informovaný o termíne preočkovania?
Národné centrum zdravotníckych informácií by vám malo zaslať SMS a e-mail.

VAKCÍNA

Akou vakcínou sa očkuje?
Vakcíny dodáva štát a v súčasnosti sa vo veľkokapacitnom Očkovacom centra Bratislavského kraja očkuje jedným druhom vakcíny: Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Ktorou dávkou sa očkuje?

Očkujeme všetky dávky – prvú, druhú i tretiu.

Aké vedľajšie účinky môžu nastať?
Ako každý liek aj vakcína môže mať niektoré sprievodné účinky, ktoré väčšinou trvajú 1-2 dni. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí bolesť a začervenanie v mieste vpichu, pocit únavy a bolesť svalov a kĺbov, bolesť hlavy, nevoľnosť, zvýšená telesná teplota a alebo horúčka, príznaky podobné chrípke.

Ako sa správať po očkovaní?
Po očkovaní si vyhraďte čas 1-2 dni tak, aby ste mali nenáročný program, aktívne necvičte, zdržte sa náročnej fyzickej práce, abstinujte, oddychujte. Vedľajšie účinky očkovania budú potom miernejšie a postupne odznejú.

Čo robiť, ak nastanú vedľajšie účinky?
Na miesto vpichu si prikladajte studené obklady. Pri teplote oddychujte a v prípade horúčky užite lieky na zníženie teploty podľa dávkovania v príbalovom letáku (paracetamol, ibuprofen, acylpirín). Dávkovanie neprekračujte. Pri príznakoch podobných chrípke oddychujte a pite viac tekutín. Kontaktujte svojho lekára ak príznaky neustúpia do 3 dní, prípadne sa vyskytnú iné nežiaduce účinky alebo sa zmení váš zdravotný stav.

DOPRAVA

Ako sa do očkovacieho centra dostanem?
Národný futbalový štadión (NFŠ) má výbornú dopravnú dostupnosť. Ak pôjdete MHD, odporúčame električku číslo 4 (zastávka Nová doba), autobus č. 53, 75, 98 (zastávka Nová doba) alebo autobus č. 74, 78 (zastávka Bajkalská). Autom je Národný futbalový štadión prístupný z Kalinčiakovej ulice. Zaparkovať môžete v podzemnom parkovisku (kapacita 996 miest, prvá hodina je zadarmo, cena za každú ďalšiu hodinu parkovania je 1,50 €). Ak pôjdete pešo alebo na bicykli, NFŠ je prístupný z Bajkalskej ulice, z ul. Viktora Tegelhoffa, z Kalinčiakovej ulice alebo z Príkopovej ulice (popri Národnom tenisovom centre).

Kde budem môcť parkovať ak pôjdem autom?
V podzemnom parkovisku, ktoré má kapacitu 996 miest. Vjazd je z Kalinčiakovej ulice.

Ako je riešená bezbariérovosť? Pôjdem po schodoch?
Očkovanie je lokalizované na prízemí priamo v úrovni chodníka. Nie sú tam žiadne schody ani iné bariéry. Z parkoviska je prístupný výťah.

Čo ak sa v tom veľkom priestore stratím?
Nestratíte. Celým procesom očkovania od príchodu až po odchod Vás budú sprevádzať informačné navigačné tabule. Ak by ste mali nejakú otázku, k dispozícii budú aj naši informátori.

PREVÁDZKA

Kto je prevádzkovateľom očkovacieho centra?
Prevádzkovateľom je Bratislavský samosprávny kraj, ktorý zastrešuje zdravotnícky a ostatný personál (administrátorov, navigátorov, technikov a pod.), technické a materiálne vybavenie, navigáciu, komunikáciu s verejnosťou, fakturácie, certifikácie, zápis do registrov, administratívne úkony a pod. Viaceré aktivity realizuje BSK v subdodávke v spolupráci s Národným futbalovým štadiónom (energie, dezinfekcia, dátový prenos, upratovanie, bezpečnostná služba, a pod.). Vakcíny dodáva Ministerstvo zdravotníctva SR (štát).

Koľko ľudí je možné denne zaočkovať?
Kapacita očkovacieho centra je pri plnom výkone 4000 ľudí denne.

Ktoré dni sa bude očkovať?
To závisí od aktuálneho počtu a druhu vakcín, ktoré priebežne dodáva štát. Sledujte stránku BratislavskyKraj.sk, kde nájdete aktuálne informácie.

V akom čase sa očkuje?
Závisí to od aktuálneho dopytu.

Koľko stojí celý projekt stáť?
Pri plnej prevádzke sú týždenné náklady približne 20 tisíc eur. Za tieto peniaze poskytuje Bratislavský samosprávny kraj svojim obyvateľov nadštandardné, bezpečné a komfortné očkovacie centrum, jediné svojho druhu na Slovensku.

Odkiaľ pochádzajú zdroje na prevádzku?
Ide o kombináciu zdrojov od Bratislavského samosprávneho kraja, zdravotných poisťovní a Ministerstva zdravotníctva.